Author Topic: Interesting links  (Read 94132 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Offline vladutza

• Pioner
  • *
  • SuperVladuTZ
Re: Interesting links
« Reply #570 on: 2018 February, 02, 14:55:43 »

Offline Stefan

• Administrator
« Reply #571 on: 2018 February, 02, 19:07:47 »

Offline vladutza

• Pioner
  • *
  • SuperVladuTZ
« Reply #572 on: 2018 February, 05, 22:02:18 »
https://www.youtube.com/watch?v=YgEjI5PZa78

LE

asta e site-u: https://www.npr.org/sections/therecord/2015/06/02/411473508/how-well-can-you-hear-audio-quality

Eu am facut 4/6   cu casti   si cu volumul la laptop la 40. Nu ascult niciodata la 40  ca e prea tare.De obicei iascult la 26. Merge pana la 100, la fel e si la voi  ca doar e windows. Daca ai amplificare buna  si casti bune  faci diferenta, dar nu doar ascultand asa random, necesita putina concentrare.

Offline ktistai

• R.E.S.T. FTW
  • Administrator
  • Stau pe un nor si cant la harpa.
    • 2cu2Ro
« Reply #573 on: 2018 February, 06, 10:32:51 »
https://www.youtube.com/watch?v=YgEjI5PZa78

LE

asta e site-u: https://www.npr.org/sections/therecord/2015/06/02/411473508/how-well-can-you-hear-audio-quality

Eu am facut 4/6   cu casti   si cu volumul la laptop la 40. Nu ascult niciodata la 40  ca e prea tare.De obicei iascult la 26. Merge pana la 100, la fel e si la voi  ca doar e windows. Daca ai amplificare buna  si casti bune  faci diferenta, dar nu doar ascultand asa random, necesita putina concentrare.
Eu am facut 1/6 si este clar ca a fost doar o intamplare.
Casti Hyperx Cloud, placa sunet Asus Xonar U7....nu stiu daca mai este si altceva care sa conteze in ecuatia asta. Bineinteles urechea insa asta nu o pot schimba :)))

Never explain. Friends do not need. Enemies will not believe you anyway  / The definition of insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results / Adevarul invinge intotdeauna. In 3 cazuri din 7

Offline vladutza

• Pioner
  • *
  • SuperVladuTZ
« Reply #574 on: 2018 February, 06, 19:05:01 »
 :))

Nu stiu in ce masura ai  grija de urechi, la modul ca  nu iti bubui 5 ore pe zi muzica in cap. Dar sa faci diferenta la sampleurile alea  e mai mult un fel de training.  Eu am invatat sa fac diferenta  cu  ajutorul la sistemul surround  din living. Pe boxele de surround,  daca asculti mp3, de cele mai multe nu vei auzi nimic placut, mult sunet aiurea si noise, desi  sunetul e mult mai plin si "zgomotos"  ai impresia ca are volum fain. Daca asculti .flac,  pe surround  nu e nici un sunet  sau daca e masterizata fain melodia, vei auzi  de ex  high hats  sau trompete sau plm   vocile  de la backing. Pe casti, iti dai seama in 2 feluri: 1. sunetul  la mp3  va fi putin mai tare. 2. La wav sau flac   e mult mai crisp.Consoanele S  si R   suna mai bine definite. Eu  ascult pe laptop, e placa de la MSI (Audio Boost) cu amplificare.  Si casti Sony MDR 1A.

Offline Stefan

• Administrator
« Reply #575 on: 2018 February, 06, 23:02:58 »
:))

Nu stiu in ce masura ai  grija de urechi, la modul ca  nu iti bubui 5 ore pe zi muzica in cap. Dar sa faci diferenta la sampleurile alea  e mai mult un fel de training.  Eu am invatat sa fac diferenta  cu  ajutorul la sistemul surround  din living. Pe boxele de surround,  daca asculti mp3, de cele mai multe nu vei auzi nimic placut, mult sunet aiurea si noise, desi  sunetul e mult mai plin si "zgomotos"  ai impresia ca are volum fain. Daca asculti .flac,  pe surround  nu e nici un sunet  sau daca e masterizata fain melodia, vei auzi  de ex  high hats  sau trompete sau plm   vocile  de la backing. Pe casti, iti dai seama in 2 feluri: 1. sunetul  la mp3  va fi putin mai tare. 2. La wav sau flac   e mult mai crisp.Consoanele S  si R   suna mai bine definite. Eu  ascult pe laptop, e placa de la MSI (Audio Boost) cu amplificare.  Si casti Sony MDR 1A.

tin minte cand am ascultat prima oara man in the mirror flac pe un sistem foarte bun. era alta melodie.

Offline ktistai

• R.E.S.T. FTW
  • Administrator
    • 2cu2Ro
« Reply #576 on: 2018 February, 07, 00:01:41 »
Eu v-am spus ce rezultate am avut.
Astazi am trimis astea la 2 prieteni, amandoi cu zeci de mii de euro in scule audio. Ambii s-au supt cu explicatii gen, erau piesel de cacat.
Anyway, maine o sa ma duc la curte unde am alte scule si voi asculta acolo sa vad daca imi dau seama de ceva, de altceva.
Astazi am facut niste teste si am luat 3 flac-uri, le-am convertit in wav, cda, mp3 128, 320 si wma. Plm, de volum poti sa te prinzi dar asta e cacat. Daca cineva iti schimba volumul si totusi le auzi, asta e altceva. Eu nu am putut sa imi dau seama de nimic mai sus de 128.
Plm.
Ma gandesc, prin urmare, sa imi bag pula-n mortii lor de flac-uri, le fac pe toate 320 or so si asta este...

Never explain. Friends do not need. Enemies will not believe you anyway  / The definition of insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results / Adevarul invinge intotdeauna. In 3 cazuri din 7

Offline vladutza

• Pioner
  • *
  • SuperVladuTZ
« Reply #577 on: 2018 February, 07, 00:11:02 »
Daca nu ai surround, ca sa te poti bucura de o masterizare calumea, si sa auzi ca si cum ai fi in mijlocul formatiei,  nu are rost sa tii flac.  Eu muzica de asta electronica nu prea tin flac,  ca nu are nimic special de oferit.  Dar  daca pun asta   https://www.youtube.com/watch?v=4Uj3zitETs4    pe  dolby digital/prologic/dts     alta viata. cum se aude fiecare instrument pe  fiecare boxa  si  alea ce canta pe fundal    plm   deci e orgasmic.  Doar asata e avantajul la flac    pastreaza canalele cuma fost masterizata melodia,  si statiile astea  cu dolby  au mai multa informatie la dispozitie  sa imparta sunetul pe fiecare  boxa   si suna super fain.

Offline vladutza

• Pioner
  • *
  • SuperVladuTZ
« Reply #578 on: 2018 February, 21, 21:10:50 »
https://www.youtube.com/watch?v=dguZLChkRV8

2019 se "schimba"  Kelvin, Ampere, Kilogram.  Fain de vazut si stiut ;)

Offline vladutza

• Pioner
  • *
  • SuperVladuTZ
« Reply #579 on: 2018 March, 03, 17:15:24 »
https://www.youtube.com/watch?v=Mzx-PfGkag8

Are informatii faine pe channel.

Offline vladutza

• Pioner
  • *
  • SuperVladuTZ
« Reply #580 on: 2018 March, 26, 20:04:23 »

Offline ktistai

• R.E.S.T. FTW
  • Administrator
    • 2cu2Ro
« Reply #581 on: 2018 March, 27, 07:57:01 »

Offline vladutza

• Pioner
  • *
  • SuperVladuTZ
« Reply #582 on: 2018 April, 19, 02:25:01 »

Offline vladutza

• Pioner
  • *
  • SuperVladuTZ

Offline ktistai

• R.E.S.T. FTW
  • Administrator
    • 2cu2Ro