Author Topic: we eat like shit  (Read 11594 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline zdrulea

• Spaima Ciorilor
  • Membru
  • *
Re: we eat like shit
« Reply #1 on: 2011 October, 27, 12:49:39 »
Eu nu pot sa spun decat ca:
1. Dupa ce am renuntat la dulciurile din comert (nu si la cele facute in casa) am slabit 6 kile.
2. Dupa ce am renuntat la mezeluri, branzeturi tartinabile, margarina, conserve de orice fel, am mai slabit 5 kile.
Nu am tinut vreun regim, nu am facut sport (poate m-am plimbat ceva mai mult).
E drept ca nici cu prajelile nu am mai exagerat, insa acum, daca se intampla sa pun botu' pe unul din produsele mentionate anterior, ma ia stomacul imediat.
Infloreste mazarea
Si ma uit cu drag la ea,
Fiecare bobusor
Are cate-un viermisor

Offline bloodlover

• Membru
  • **
« Reply #2 on: 2011 October, 27, 17:04:32 »
Si atunci ce mai mancam? Nu se poate trai doar cu aer.

Offline ktistai

• R.E.S.T. FTW
  • Administrator
  • Stau pe un nor si cant la harpa.
    • 2cu2Ro
« Reply #3 on: 2011 October, 27, 19:24:33 »
Si atunci ce mai mancam? Nu se poate trai doar cu aer.

E o diferenta mare intre ce a spus asanc si ce ai inteles tu.
Zdrulea tocmai a exemplificat ca mananca alte treburi si se simte mai ok.
Eu am fost in situatia asta si mi-am dat seama putin cate putin ca e soooo wrong si, fiind un auto didact prin definite, nush ce plm e aia da' suna bine, mi-am schimbat radical meniul:
Nu mai mananc mezeluri, DE NICI UN FEL, de ceva timp : am insa o tigaie dragutzica, speciala pentru friptura, din Ikea (daca sunt doritori, e o chestie patrata, din teflon, mare si cu niste striuri) la care fac pui dezosat pentru sandwich-uri. Practic se taie pieptul/pulpele dezosate si despielitate (cre' ca asta-i termenu') in fasii subtiri, se pun in aceasta tigaie, fara nici un fel de nimic, si se lasa la facut cam 10 min pe o parte si apoi pe celalalta. Acelasi lucru se poate face intr-o tava, la cuptor. Repet insa : fara sosuri, uleiuri, etc.
Imi fac sandwich-uri numai cu asa ceva, nu mai consum mezeluri de ceva timp.
Legume cat china si de toate felurille, fructe la fel.
Sucuri numai din fructe naturale, bere si vin natural.
Nu mai bem cola/sucuri "naturale" din comert, etc.
Kiwi, porto, grape, lamai, stoarse, gheata, miere....voila.
Mult peste, vita, in nici un caz pangasius, crap, etc. Doara rapitori,  de rau, file, sa nu fie gras, nu suport...
Nici un fel de : conserve , produse de patiserie, dulciuri din comert.
Cascaval doar natural, branza telemea doar naturala, almette : fara nici un fel de adaos de E-uri, etc...
Nu mai luam ambalate, la cutii (ma rog, exceptie almette, nu ma pot abtine), la pungi, la conserve.
Nici un fel de margarina de vreo 3-4 ani de zile. Unt doat si numai natural.
Ceaiuri de toate felurile, experimentez zilnic diverse combinatii.
Mancam insa cartofi prajiti pana la loc comanda, nu ne putem abtine.
LE : Ashea, acu' tre sa fiti atenti la branduri : spre exemplu, pui iau doar Ave plm sau coco rico, cascaval doar Hochland sau Delaco, oua doar ecologice, iaurt doar Campina sau Napoca, mult orez thai, paste barilla sau grania, ulei de masline extra virgin.
Fara frisca la tub, cutie, spray, incercam sa renuntam si la ness, fara sosuri din comert, etc....

Never explain. Friends do not need. Enemies will not believe you anyway  / The definition of insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results / Adevarul invinge intotdeauna. In 3 cazuri din 7

Offline zdrulea

• Spaima Ciorilor
  • Membru
  • *
« Reply #4 on: 2011 October, 27, 21:07:12 »
@kti
Daca iti plac asa de mult cartofii prajiti (si eu sunt innebunita dupa ei si imi fac uneori la ceaun, da' inainte sa mananc iau un colebil) ii poti "praji" la cuptor. II tai cum iti vine, cuburi, pai, sferturi, optimi (in functie de dimensiuni) ii pui intr-un castron mare si incepi sa pui peste ei: fasii de unt, condimente de toate felurile, sare, boia dulce/iute, absolut orice iti pofteste inima. Iti sufleci manecile si incepi sa-i amesteci, dupa care ii pui frumos intr-o tava, la cuptor si mai pui cateva bucatele de unt printre ei. Eu ii tin 30 de minute acoperiti cu foaie din aia de staniol si dupa ce scot aia, ii mai las vreo 15 minute. I-am facut insa si direct in tava cuptorului, fara sa-i mai acopar cu staniol. Nu sunt 100% ca aia prajiti in ceaun, da' sunt foarte buni si mult mai sanatosi.
Chiftelele si snitelele le fac tot in tava cuptorului si e drept, ca parca sunt un pic mai uscate decat cele prajite in tigaie, da' nu mai sunt pline de ulei.
Oricum 80% din ce fac de mancare, fac la cuptor. Parca are si gust mai bun si clar are mult mai putina grasime, insa e cuptor electric si ma seaca uneori factura la lumina :D
Ii invidiez profund pe toti cei care mananca legume, pentru ca eu nu prea mananc. Crude in niciun caz. N-am mancat niciodata si am facut o incercare anul trecut dar m-am lasat pagubasa :( In rest, spanac, mazare, fasole, cartofi, ciumperci si orez si uneori, mai fac cate o supa de legume, din care (evident) scot pe urma legumele :)

Infloreste mazarea
Si ma uit cu drag la ea,
Fiecare bobusor
Are cate-un viermisor

Offline ktistai

• R.E.S.T. FTW
  • Administrator
    • 2cu2Ro
« Reply #5 on: 2011 October, 27, 21:44:14 »
io nu mananc : spanac, nici un fel de flori si plante in ciorba, loboda and stuff, ciuperci, fasole pastai si alte asemenea.
stiu ca sunt sanatoase da' plm, am limte.

ciorba de legume, rosii, etc...ma depaseste.

legume crude insa ...sunt de baza.
practic carnea, fructele etc au oarece contra-indicatii.
legumele niciodata.

Never explain. Friends do not need. Enemies will not believe you anyway  / The definition of insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results / Adevarul invinge intotdeauna. In 3 cazuri din 7

Offline tasalauran

• WOT
  • *
« Reply #6 on: 2011 October, 27, 22:21:59 »
Singura leguma pe care o ingurgitez e carnea de porc la gratar...
'nuff said. :fat:

Offline ujellym8

• WOT
  • **
  • Got blunt?
« Reply #7 on: 2011 October, 27, 22:26:20 »
Singura leguma pe care o ingurgitez e carnea de porc la gratar...
'nuff said. :fat:

http://9gag.com/gag/422823

:))

Offline asanctum

• certified double-clicker
  • DT
  • Respect my authoritah !!
    • Let IT be your pashion !
« Reply #8 on: 2011 October, 28, 00:14:41 »
legat de ce am vz la kti, napoca ruleaza fin, cel putin din cate stiu eu, la capitolul calitate
aveam prin mailuri pe undeva un raport cu n produse / analiza de laborator VS ce scrie pe eticheta; campioni detasati erau napoca (cu ceva smantana sau iaurt parca) si izvorul minunilor (apa plata)

cred in educarea consumatorilor si de asemenea cred ca (cel putin unii dintre noi) suntem capabili sa facem alegerile potrivite (si) in cunostinta de cauza vis-a-vis de shopping-behaviour (educated consumer)

gtg sleep, voi continua maine (azi) :D

Offline madpaul

• DT
« Reply #9 on: 2011 October, 28, 01:35:15 »
deci... alimentatie cat de cat ok.... m-am ingrasat pana la 85 de kg...
toata vara muncat NUMAI shaorma, kebab, pizza si fast food.... betii peste betii, fumat .... acum am cam 73-75 kg.... => explicati-mi de ce in pl mea :D

"Time for Retribution"

And Shepherds we shall be For thee, my Lord, for thee. Power hath descended forth from Thy hand Our feet may swiftly carry out Thy commands. So we shall flow a river forth to Thee And teeming with souls shall it ever be. In Nomeni Patri Et Fili Et Spiritus Sancti.

MadPAul

Offline ktistai

• R.E.S.T. FTW
  • Administrator
    • 2cu2Ro
« Reply #10 on: 2011 October, 28, 02:51:57 »
toata vara muncat NUMAI shaorma, kebab, pizza si fast food.... betii peste betii, fumat .... acum am cam 73-75 kg.... => explicati-mi de ce in pl mea :D

is this a trick question?

Offline Claude

• DT
  • *
  • nu vreau sa traiesc de parca nu am sa mor!
« Reply #11 on: 2011 October, 28, 03:44:12 »

ai 73-75 acum fiindca ai slabit 10-12 kg

Offline zdrulea

• Spaima Ciorilor
  • Membru
  • *
« Reply #12 on: 2011 October, 28, 10:04:49 »
Pai daca ai avut de unde sa slabesti :))
Poate ai facut ceva mai multa miscare in timpul verii? Pe de alta parte, vara oricum transpiri si mai elimini ceva lichide...
Dar daca nu exista nicio explicatie logica, atunci norocu tau. Ai trecut 35 de ani ? Ca cica dupa nu mai e la fel de usor pt barbati :D
Infloreste mazarea
Si ma uit cu drag la ea,
Fiecare bobusor
Are cate-un viermisor

Offline madpaul

• DT
« Reply #13 on: 2011 October, 28, 10:55:53 »

nu... vb cat se poate de serios :)

miscare nu pot sa zic ca am facut mai multa.... .trenu/masina/autobuzu tot singure merg

si am 23 de ani.

"Time for Retribution"

And Shepherds we shall be For thee, my Lord, for thee. Power hath descended forth from Thy hand Our feet may swiftly carry out Thy commands. So we shall flow a river forth to Thee And teeming with souls shall it ever be. In Nomeni Patri Et Fili Et Spiritus Sancti.

MadPAul

Offline diCk

• DT
  • **
  • Hai hai hai, lasa-ma sa fiu high high high !
« Reply #14 on: 2011 October, 28, 18:02:50 »

nu... vb cat se poate de serios :)

miscare nu pot sa zic ca am facut mai multa.... .trenu/masina/autobuzu tot singure merg

si am 23 de ani.
eu mananc de 4 ori pe zi si odata noaptea daca ma trezesc si ma roade stomacul si nu ma ingras mai deloc.
beau minim 1L de lapte pe zi cu miere naturala carne iaurturi vitamine dulce cat incape si tot degeaba :| singura miscare care o fac e atunci cand scot cainele pe afara sau daca ies printr-un club sau plimbare pe undeva.
unii mananca jumatate cat mine si se ingrasa 2kg pe luna iar eu nu stiu cum sa mai pun vreo 5-10 kg pe mine ca vine iarna :lolz:
Cont DT : Lazarus