Author Topic: we eat like shit  (Read 11610 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline asanctum

• certified double-clicker
  • DT
  • Respect my authoritah !!
    • Let IT be your pashion !
Re: we eat like shit
« Reply #15 on: 2011 October, 28, 18:21:57 »
daca vrei sa pui pe tine incearca in fiecare dimineata un shake cu lapte, zahar, oua crude si banane pe stomacul gol
eu asa am reusit sa-mi dau peste cap arderile, dupa inca cativa ani de beroase coroborate cu schimbarea stilului de viata de la intens la sedentar ....==>  :fat:

Online Stefan

• Administrator
« Reply #16 on: 2011 October, 29, 00:39:18 »
io mai nou imi doresc din tot sufletul sa renunt la bere si tigari. la cafea am renuntat. dupa ce renunt si la primele doua fac un topic pentru "sportivi" :))

Offline ujellym8

• WOT
  • **
  • Got blunt?
« Reply #17 on: 2011 October, 29, 00:46:48 »
Cum adica sa te lasi de bere, si mai ales de ce?

Bei bere cand ajungi seara acasa, inainte de somn?

Online Stefan

• Administrator
« Reply #18 on: 2011 October, 29, 01:02:27 »
Cum adica sa te lasi de bere, si mai ales de ce?

Bei bere cand ajungi seara acasa, inainte de somn?

pentru ca oriunde m-as duce sa beau o bere, se termina show-ul pe la 7 dimineata. im trebuie 2-3 zile sa ma refac. mai pe scurt, nu am masura. :)

foarte rar mai beau bere acasa seara.

Offline ujellym8

• WOT
  • **
  • Got blunt?
« Reply #19 on: 2011 October, 29, 01:53:28 »
Hahahahahaha asta  cu masura e tare.

Seems that you have it or you don't. You don't. Me neither. :lol:

Who cares. Berea o bei ca-ti place, si dpdv medical nu poti sa zici ca dauneaza la fel ca tutunul.

So...mai bine baga-ti pl in tigari si pune botu' pe un Delirium Tremens. Mhhhmmmm
 :D

Offline namnicioidee

• Travian
  • *
  • bau bau
« Reply #20 on: 2011 October, 29, 09:47:58 »
oho, iti dauneaza mai rau ca tutunu daca e o bere proasta. de fapt, daca n-ai masura, iti dauneaza si o bere buna si, in general, orice fel de produs pe baza de etanol(nu mai zic daca e un cacat facut in reactoare chimice nespalate dupa laptele de cocos(app de banc), plin de alcooli secundari ca produsi de fermentari incomplete sau retete futute). si zic asta din experienta pt ca nu o data mi s-a intimplat sa-mi pun whiskey/vodka in halba in loc de bere si sa-l(o) beau la fel de nonsalant iar a doua zi sa am diverse gauri in amintirile din seara aia si sa ma doara capu in draci chiar daca era vb de jack, danzka, etc. de la care am niscaiva pretentii dpdv calitativ.

pina la urma depinde si ce te coafeaza mai bine: sa ai plaminii negri si sa ti-i tusesti pe bucatele sau sa-ti futi capacitatea de a invata si de a crea amintiri si sa fii un fel de laguma brain-dead. daca ar fi musai sa aleg intrea astea doua, io o prefer oricind pe prima.. cel putin in teorie, pt ca in practica o sa continuu sa beau si n-o sa ma apuc de fumat :))

eu = pleoscalete

support bacteria! they're the only kind of culture some people have

Offline ktistai

• R.E.S.T. FTW
  • Administrator
  • Stau pe un nor si cant la harpa.
    • 2cu2Ro
« Reply #21 on: 2011 October, 29, 11:29:41 »
cel putin in teorie, pt ca in practica o sa continuu sa beau si n-o sa ma apuc de fumat :))

cre' ca este  : o sa continui sa.....

Never explain. Friends do not need. Enemies will not believe you anyway  / The definition of insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results / Adevarul invinge intotdeauna. In 3 cazuri din 7

Offline namnicioidee

• Travian
  • *
  • bau bau
« Reply #22 on: 2011 October, 29, 12:09:25 »
da bro, nu stiu daca ai observat, eu scriu inca cu î din i. nu e vorba ca nu stiu ca de curind(in fine, niste ani) s-a schimbat treaba asta si multe altele. e vorba ca nu sunt de acord cu anumite modificari care se fac pt ca populatia insuficient cultivata foloseste forme gresite ale cuvintelor/conjugarilor.
sunt de acord ca o limba trebuie sa evolueze si sa apara cuvinte noi, sa fie scoase din uz anumite forme arhaice, etc. insa imi vine greu sa inghit modificarea unui cuvint/criteriu/regula "pt ca asa ii zice lumea". plm, in presa care se respecta, in tot felu de publicatii, in carti de autori consacrati apar formele alea vechi(si din punctul meu de vedere corecte pt ca eu asa le-am invatat si mi-au fost explicate si aveau sens).

daca vrei, consider-o forma mea de protest fata de maltratarea limbii. asa scriu si in documente oficiale si peste tot.
mai multe despre treaba cu continuu vs continui am gasit aci: http://www.ralucahritcu.ro/2009/09/sa-continuu-vs-sa-continui/
eu = pleoscalete

support bacteria! they're the only kind of culture some people have

Offline eXtremQ

• WOT
  • *
  • I'm on IT
« Reply #23 on: 2011 November, 01, 21:28:52 »
"Două vorbe sa-ţi mai spun"...vorba unui regretat profesor universitar...politician din "greşală" :
1. Nu crede în tot ce scrie pe etichete.
2. Trăind "la ţară" fac difereţa destul de uşor între "Avicola" şi natural ... pot spune cu mâna pe inimă că în comerţ (mai ales în supermarketuri) nu mai găseşti produse 100% naturale. Tata a lucrat la SANEPID (pentru generaţia <'85 nu e nevoie de explicaţii) şi din curiozitate am făcut (a făcut un chimist din laboratorul lor) analize unor produse "naturale" din piaţă (în speţă principalele supermarketuri prezente la noi), rezultatul fiind următorul : citez "cel mai natural produs din ce mi-ai adus a fost apa plata de la Borsec, restul sunt căcaturi cu cel puţin un stabilizator şi cel puţin un potenţiator de aromă".
      And i say to myself : what a wonderful world.....

Offline micKee

• Addict.
  • Global Moderator
« Reply #24 on: 2011 November, 02, 12:26:03 »
Si eu am inceput sa mananc sanatos (sau cel putin incerc) dupa ce am vazut niste documentare si am inceput sa ma mai informez despre ce bag in mine. Cosum acum salate si fructe cat cuprinde (inainte consumam mai deloc, mancam numai carne cu cartofi sau paine si supe)... dar tot nu pot sa renunt la carne si lactate de tot. Carnea incerc sa n-o prajesc si o fac la cuptor. Lapte, iaurturi, etc... iau sa nu fie grase, dar cica si aici e cu 2 taisuri.

Oricum, am citit ca alimentatia tine si de grupa sanguina. Eu, avand B3, cica-s omnivor si-mi trebuie si carne. Am fost uimit cand am aflat ca puiul, rosiile, maslinele, ridichiile sunt de evitat pt. cei cu B3.

Inca n-am un meniu prestabilit si inca sunt destul de confuz ...

BAD . ARROGANT . EVIL
Ever read Machiavelli? He believed it's better to be feared than loved.

Offline ktistai

• R.E.S.T. FTW
  • Administrator
  • Stau pe un nor si cant la harpa.
    • 2cu2Ro
« Reply #25 on: 2011 November, 02, 13:47:44 »
Si eu am inceput sa mananc sanatos (sau cel putin incerc) dupa ce am vazut niste documentare si am inceput sa ma mai informez despre ce bag in mine. Cosum acum salate si fructe cat cuprinde (inainte consumam mai deloc, mancam numai carne cu cartofi sau paine si supe)... dar tot nu pot sa renunt la carne si lactate de tot. Carnea incerc sa n-o prajesc si o fac la cuptor. Lapte, iaurturi, etc... iau sa nu fie grase, dar cica si aici e cu 2 taisuri.

Oricum, am citit ca alimentatia tine si de grupa sanguina. Eu, avand B3, cica-s omnivor si-mi trebuie si carne. Am fost uimit cand am aflat ca puiul, rosiile, maslinele, ridichiile sunt de evitat pt. cei cu B3.

Inca n-am un meniu prestabilit si inca sunt destul de confuz ...

Bro, io zic sa iti reznalizezi sursele sau sa faci o vizita la un nutritionist.
Pt ca e o varza acolo....

Pot sa iti spun doar ca carnea cu cartofi e cea mai mare bomba.
Si sa renunti la lactate este ....foarte ciudat.
Nu stiu d eunde citesti insa schimba site-ul :P

Never explain. Friends do not need. Enemies will not believe you anyway  / The definition of insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results / Adevarul invinge intotdeauna. In 3 cazuri din 7

Offline micKee

• Addict.
  • Global Moderator
« Reply #26 on: 2011 November, 02, 15:26:10 »
Kti, nu ai inteles... Am zis ca inainte mancam numai carne cu cartofi sau paine. :) Adica nesanatos...
Si da, renuntatu' la lactate mi s-a parut si mie ciudat... de aia nici nu renunt.

BAD . ARROGANT . EVIL
Ever read Machiavelli? He believed it's better to be feared than loved.

Offline eXtremQ

• WOT
  • *
  • I'm on IT
« Reply #27 on: 2011 November, 07, 21:11:20 »
Am o parere proasta despre nutritionisti. (am tot timpul impresia ca vor sa-mi bage pe gat produse "sponsorizate")
Painea integrala e ok..o face in 90% din cazuri sotia.
De proteina animala avem nevoie toti ... aleg pestele (imi place sa-l si prind).
Lapte ... ce sa zic .. depinde ca mananca vaca.
Udam totul cu rachiu' si SANATATE ... doar nu vrei sa traiesti 100 de ani, intre 80 si 100 sa nu-ti aduci aminte daca ai bracinarii pe tine si sa te plimbi in gradina cu udatu' ca te "picura" prostata.

Offline bilosu

• Veteran
  • **
« Reply #28 on: 2012 January, 10, 13:28:59 »
peste,porc,vita,pui,curca,unele fructe de mare,paste,unele buruieni si legume,cartofi in toate felurile posibile predominant prajiti,0 ciorbe si supite,usor de tot cu painea,0 orez/ovaz/grau de soareci samd,oua hardcore,lactate mai putin,multe dulciuri si alte junkuri.bag fast food,bere,vin,sedentarismu e religie pt mine.mananc de 4-5 ori pe zi si totusi nu reusec sa pun niste kile pa mine...

Offline zdrulea

• Spaima Ciorilor
  • Membru
  • *
« Reply #29 on: 2012 January, 10, 14:37:10 »
@bila: daca n-ai trecut inca de 30-35 de ani inca nu trebuie sa-ti faci probleme. Dupa 30 incep sa apara diverse probleme... ori cu suncile, ori cu diferitele organe interne :P
Infloreste mazarea
Si ma uit cu drag la ea,
Fiecare bobusor
Are cate-un viermisor