Author Topic: Magazine online IT&C  (Read 6774 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ktistai

• R.E.S.T. FTW
  • Administrator
  • Stau pe un nor si cant la harpa.
    • 2cu2Ro
Magazine online IT&C
« on: 2012 August, 08, 16:03:00 »
Un timp destul de lung, cativa ani de zile, am cumparat de la Emag.
De cand insa si-au futut politica privitoare la clienti, garantii, etc, am renuntat la ei.
De 3-4 ani, cumpar de la PCGarage insa si astia au inceput sa o frece cu privire la returnare produse, sfaturi tehnice, etc.
Alternative?

P.S. Daca magazinul nu este trecut in poll, spuneti-mi si il voi adauga.

Never explain. Friends do not need. Enemies will not believe you anyway  / The definition of insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results / Adevarul invinge intotdeauna. In 3 cazuri din 7

Offline Ayko

• Membru
Re: Magazine online IT&C
« Reply #1 on: 2012 August, 08, 16:34:11 »
Prefer Emag..dar am gasit preturi mici si la Azerty de unde am cumparat maruntisuri gen mouse pad, casti, USB memory.

Offline Stefan

• Administrator
« Reply #2 on: 2012 August, 08, 17:20:13 »
si eu cel.ro (la ei ma gandeam, de la emag nu am mai luat ceva de ani de zile)

cu evomag am avut numai faze de rahat. articole care in descriere aveau tot, cand sosea produsul "tavita aia este inca 130 ron". daca vreti si cablur nu stiu de care 70 ron etc...plus ca timpul de livrare era un mister. zic ca au totul pe stoc dar de fapt stai 2 saptamani sa il comande..etc.

Offline zdrulea

• Spaima Ciorilor
  • Membru
  • *
« Reply #3 on: 2012 August, 08, 18:12:07 »
www.cel.ro

In afara faptului ca e mult mai aproape de casa mea decat emag, de multe ori sunt si preturi mai mici decat emag.
Prietenul meu a tot cumparat diferite componente de la ei si si-a trimis si alti prieteni acolo. Toti au fost multumiti.
Eu una, am luat doar un telefon mobil de la ei. Am avut probleme cu el si mi l-au inlocuit fara sa comenteze.
Au un fel de showroom in incinta la APACA.

Pe de alta parte, n-am avut probleme cu emag in ultimul an de zile. De cand li s-a footut politica de garantie/retur? E ceva recent? Adica de cand l-au cumparat sudafricanii aia ?
Infloreste mazarea
Si ma uit cu drag la ea,
Fiecare bobusor
Are cate-un viermisor

Offline Gabi

• YCK
  • Administrator
  • Puiul Galben
« Reply #4 on: 2012 August, 09, 08:18:55 »
cel.ro
A bus station is where a bus stops.
A train station is where a train stops.
On my desk, I have a work station.
What more can I say ......

ThaNNatoSS

Offline Zany

• Dinozaur
  • **
  • De obicei, levitez dimineata...
« Reply #5 on: 2012 August, 09, 09:10:40 »
mda, cel.ro mi s-au parut cei mai ok si mie pana acum. au "reusit" sa-mi rezolve aproape orice problema am avut cu produsele lor, proaspat cumparate. doar cu un stick m-am chinuit o sg data sa mi-l schimbe, caci laptopul meu nu-l recunostea nici dupa ce am reinstalat SO. cum la ei si ep alte laptopuri mergea, a trebuit sa insist mult pana sa-mi dea altul..

cu altii am avut mereu probleme.
"Cei mai multi oameni isi iubesc drama vietii lor. Lucrul de care se tem cel mai mult si caruia i se impotrivesc cel mai mult este sfarsitul dramei proprii. Atat timp cat sunt identificati cu ego-ul, lucrul de care se tem cel mai mult si caruia i se impotrivesc cel mai mult este trezirea propriului suflet.“  Eckhart Tolle

Offline bubu16051

• Nu muscati ca-s otravit !
  • Global Moderator
  • Life sucks ... and then you die !
« Reply #6 on: 2012 August, 09, 09:18:50 »
si io tot cel.ro
am mers si pe emag da' au preturi mari de tot
am mai colaborat cu sigmanet da' m-au suparat odata rau si am renuntat la ei
Viata e ca un fir de par din cur: scurta si plina de rahat
......
Nimeni nu moare virgin: viata i-o trage fiecaruia cel putin o data !
......
Life is a shareware and nobody knows which is the trial period

http://bubuleanu.weblog.ro

DT link: Parameciu

Offline tarex

• DT
  • **
« Reply #7 on: 2012 August, 09, 11:30:46 »
Eu zic ca emag sunt cei mai ok, ideal e sa cumperi cand prinzi o promotie buna ...cu service-ul chiar anul asta am avut o problema cu un laptop cumparat in martie la care s-a defectat pl.video , intr-o saptamana l-am primit cu placa video noua.

Offline Apekiller

• I am Vengeance
  • Dinozaur
  • **
  • I am Vengeance
« Reply #8 on: 2012 August, 09, 13:13:08 »
Debo.ro sunt ok si foarte ieftini ;)

In my minds eye I see people they are not free
In my world I'm living in I feel no harmony...

Offline Stefan

• Administrator
« Reply #9 on: 2012 August, 09, 21:42:02 »
Eu zic ca emag sunt cei mai ok, ideal e sa cumperi cand prinzi o promotie buna ...cu service-ul chiar anul asta am avut o problema cu un laptop cumparat in martie la care s-a defectat pl.video , intr-o saptamana l-am primit cu placa video noua.

discutiile despre service sunt irelevante. sunt cazuri si cazuri, si de cele mai multe ori factorul de decizie pentru o inlocuire/reparatie efiecienta e ca cheful de sex la femeie, in functie de stare.

Offline Vadim

• Daca ti-e foarte rau, inseamna ca ti-a fost si FOARTE BINEEE!!!
  • Administrator
  • Balaurian Loialist
    • Principia Discordia
« Reply #10 on: 2012 August, 10, 00:12:38 »

cu evomag am avut numai faze de rahat. articole care in descriere aveau tot, cand sosea produsul "tavita aia este inca 130 ron". daca vreti si cablur nu stiu de care 70 ron etc...plus ca timpul de livrare era un mister. zic ca au totul pe stoc dar de fapt stai 2 saptamani sa il comande..etc.

eu am avut numai experiente bune cu evomag, dar tot timpul am ridicat direct de la ei...
on an unrelated topic, stefan ai cum sa decodezi galaxy s3 codat pe orange, si daca da cat cerem la oameni? :lol: ca am vreo 2 prieteni interesati...si apropos, hai sa ne vedem la o bere ceva ca mi-a venit o idee cascavalicioasa apropos de asta :lol:

Offline ktistai

• R.E.S.T. FTW
  • Administrator
    • 2cu2Ro
« Reply #11 on: 2012 August, 10, 03:06:52 »

eu am avut numai experiente bune cu evomag, dar tot timpul am ridicat direct de la ei...
on an unrelated topic, stefan ai cum sa decodezi galaxy s3 codat pe orange, si daca da cat cerem la oameni? :lol: ca am vreo 2 prieteni interesati...si apropos, hai sa ne vedem la o bere ceva ca mi-a venit o idee cascavalicioasa apropos de asta :lol:

frate, prin comparatie : acelasi sandisk, este la ei cu 25% mai scump si are 2 ani garantie in loc de 5....
http://www.evomag.ro/COMPONENTE-PC-Stick-USB/SanDisk-Stick-USB-Cruzer-Blade-16GB-Negru-64799.html

Never explain. Friends do not need. Enemies will not believe you anyway  / The definition of insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results / Adevarul invinge intotdeauna. In 3 cazuri din 7

Offline asanctum

• certified double-clicker
  • DT
  • Respect my authoritah !!
    • Let IT be your pashion !
« Reply #12 on: 2012 August, 10, 11:09:02 »
eh asta zic io ca e  prostie; garantia pe componente nu ti-o da magazinul ci producatorul/importatorul/distribuitorul care o primesc si ei exact acleasi nr de ani. daca ar fi vorba de sisteme acolo da, componentele pot avea perioade de garantie diferite si cel care face sistemul isi stabileste ce garantie ofera pe sistem.

legat de evomag ca da 2 ani garantie pe acelasi produs care are 5 in alta parte -> cineva sigur a trecut o informatie eronata

Offline Vadim

• Daca ti-e foarte rau, inseamna ca ti-a fost si FOARTE BINEEE!!!
  • Administrator
  • Balaurian Loialist
    • Principia Discordia
« Reply #13 on: 2012 August, 10, 15:04:29 »

frate, prin comparatie : acelasi sandisk, este la ei cu 25% mai scump si are 2 ani garantie in loc de 5....
http://www.evomag.ro/COMPONENTE-PC-Stick-USB/SanDisk-Stick-USB-Cruzer-Blade-16GB-Negru-64799.html

acum nu stiu daca sunt grozavi la toate, dar eu de fiecare data cand am luat de la ei aveau super-oferte, gen monitoru' LG de 27", luasera oamenii vreo 100, si le dadeau la 2mil sub emag si cu un cablu hdmi bonus...deci poate doar la oferte se pricep :lol:

Offline ktistai

• R.E.S.T. FTW
  • Administrator
    • 2cu2Ro
« Reply #14 on: 2012 August, 10, 15:28:18 »
legat de evomag ca da 2 ani garantie pe acelasi produs care are 5 in alta parte -> cineva sigur a trecut o informatie eronata

nu inteleg.
cum adica?