Author Topic: Magazine online IT&C  (Read 6778 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline asanctum

• certified double-clicker
  • DT
  • Respect my authoritah !!
    • Let IT be your pashion !
Re: Magazine online IT&C
« Reply #15 on: 2012 August, 10, 18:44:00 »
legat de evomag ca da 2 ani garantie pe acelasi produs care are 5 in alta parte -> cineva sigur a trecut o informatie eronata

nu inteleg.
cum adica?

1 din cele 2 magazine au gresit la nr ani de garantie
garantia o da producatorul, si nu poate fi diferita ca si conditii pt aceeasi piata

Offline ktistai

• R.E.S.T. FTW
  • Administrator
  • Stau pe un nor si cant la harpa.
    • 2cu2Ro
« Reply #16 on: 2012 August, 10, 18:58:07 »
legat de evomag ca da 2 ani garantie pe acelasi produs care are 5 in alta parte -> cineva sigur a trecut o informatie eronata

nu inteleg.
cum adica?

1 din cele 2 magazine au gresit la nr ani de garantie
garantia o da producatorul, si nu poate fi diferita ca si conditii pt aceeasi piata

Nici unul din cele 2 nu a gresit.
Eu am acum spre exemplu, certificatul de garantie de la pcgarage pt 2 bucati comandate, ambele garantie 60 luni.
De asemenea, aia dau garantie 2 ani, am sunat sa ma interesez.
Iar in ceea ce priveste producatorul : http://www.sandisk.com/products/usb/drives/cruzer-blade/?capacity=16GB
Garantia acordata de producator, este de : The Cruzer Blade USB Flash Drive is backed by a two-year limited warranty.

Garantia nu ca poate fi, ESTE diferita de la magazin la magazin.
Exemplele sunt atat de mult incat nu merita enumerate efectiv.
Spre exemplu, eu nu cumpara de la CEL si de la EMag in ultimul timp pt ca au cele mai mici garantii.
Eu intotdeauna caut un produs la mai multi comercianti si pt exact acelasi produs, unii ofera 3 ani garantie, altii 12 luni.

Uite ca exmplu : http://www.price.ro/preturi_western_digital_hdd_160_gb_caviar,_wd1600aajb,_uata100,_7200rpm,_8mb_105537.htm
Garantie oferita : 72 luni, 36 si 24 luni....check for yourself.
Acelasi lucru se intampla la aproape orice produs.

Never explain. Friends do not need. Enemies will not believe you anyway  / The definition of insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results / Adevarul invinge intotdeauna. In 3 cazuri din 7

Offline Stefan

• Administrator
« Reply #17 on: 2012 August, 10, 20:28:45 »
bai marius, garantia producatorului este singura garantie care nu aduce extra costuri importatorului. dar garantiile sunt de 2 ani tot timpul. ca emagul iti da 5 sau ala 7 e fix pula cand vine vorba de IT. zi-mi ceva luat acum 2 ani pe care il mai folosesti in mod uzual si in caz ca ti s-ar strica te-ai duce cu garantia 20 de km de casa. cand te-ai dus dupa mai mult de 2 ani cu produsul la garantie?

Offline ktistai

• R.E.S.T. FTW
  • Administrator
    • 2cu2Ro
« Reply #18 on: 2012 August, 10, 20:46:03 »
bai marius, garantia producatorului este singura garantie care nu aduce extra costuri importatorului. dar garantiile sunt de 2 ani tot timpul. ca emagul iti da 5 sau ala 7 e fix pula cand vine vorba de IT. zi-mi ceva luat acum 2 ani pe care il mai folosesti in mod uzual si in caz ca ti s-ar strica te-ai duce cu garantia 20 de km de casa. cand te-ai dus dupa mai mult de 2 ani cu produsul la garantie?

am fost dupa 4 ani cu hdd-ul...
am fost dupa mai mult de 2 ani cu o groaza de treaburi : laptop, placa video, placa de baza, cu mouse dupa 4 ani de zile...

Mane, stai sa ne intelegem, despre ce vb aici? Io cel putin, sunt sigur ca vb de garantia acordata produsului, de catre magazin, de care eu ca client sunt direct interesat.
Nu sunt, personal cel putin, deloc interesat de cat acorda producatorul / firma mama / concernul plm...

Pe mine ma intereseaza doar cat am garantie de la societatea de unde am cumparat EU produsul.

Intrucat sunt tert fata de contractul incheiat de seagate cu cel. ro, de sandisk cu pcgarage.plm si de emag cu toshiba...., mi se rupe pl de ei.
Dupa cum am mai spus, pentru mine termenul de garantie in conditiile calitatii actuale a produselor, este EXTREM de important, chiar in conditiile unui pret mai mare.
Si nu sunt singurul, probabil ca de aia, pcgarage, au spre exemplu posibilitatea de a sorta orice produs, dupa termenul de garantie.

Never explain. Friends do not need. Enemies will not believe you anyway  / The definition of insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results / Adevarul invinge intotdeauna. In 3 cazuri din 7

Offline Stefan

• Administrator
« Reply #19 on: 2012 August, 10, 21:20:05 »
maxim 5% din produsele vandute ajung in service, si sub 1% dupa 2 ani. intelegi de ce iti dau aia 5 ani? ca nu vine nici pulea dupa 2-3 ani...adica e perfect pentru tine.

Offline ktistai

• R.E.S.T. FTW
  • Administrator
    • 2cu2Ro
« Reply #20 on: 2012 August, 10, 21:36:20 »
maxim 5% din produsele vandute ajung in service, si sub 1% dupa 2 ani. intelegi de ce iti dau aia 5 ani? ca nu vine nici pulea dupa 2-3 ani...adica e perfect pentru tine.
absolut de acord cu tine.
stiu asta.
gandeste-te insa ca punctul meu de vedere, este asta :

- dau 1234 lei, si am produsul XXX, cu 3 ani garantie
respectiv
- dau 1234 lei, si am produsul XXX, cu 1 ani garantie

Oare ce sa aleg?

Offline Stefan

• Administrator
« Reply #21 on: 2012 August, 10, 21:37:16 »
stiu asta.

respectiv

Oare ce sa aleg?

fastest cheapest :))

Offline ktistai

• R.E.S.T. FTW
  • Administrator
    • 2cu2Ro
« Reply #22 on: 2012 August, 10, 21:57:58 »
stiu asta.

respectiv

Oare ce sa aleg?

fastest cheapest :))

exact.
atat timp cat gasesc produsul, la acelasi pret sau un pret mai mic si cu o garantie mai mare, as fi retard in plm sa nu aleg aceasta oferta.
de aceea ma minunez cand vad ca se cumpara si la un pret mai mare si cu o garantie mai mica.