Author Topic: Teapa eMag  (Read 10937 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ktistai

• R.E.S.T. FTW
  • Administrator
  • Stau pe un nor si cant la harpa.
    • 2cu2Ro
Teapa eMag
« on: 2014 December, 14, 15:59:44 »
Teapa by eMag!
Ok, pe scurt treaba sta in felul urmator: eMag vazand ca are o groaza de clienti, au facut urmatoarea schema, s-au transformat intr-un fel de portal, pe site-ul lor http://www.emag.ro/ comercializeaza si produse ale altor magazine, in dreptul produselor apare mentiunea (Vândut de Talk Smart / Vândut de Bebe Import / Vândut de BestKids and so on). Altfel spus, tu cumperi de la emag....dar nu cumperi de la emag. Cumperi de la acei inserenti specificati. Implicatiile sunt multiple, e.g. in cazul in care cumperi un produs si s-a stricat, vrei sa il returnezi, doresti un alt produs etc, eMag iti va raspunde: prietene, ai cumparat acest produs de la emag insa in fapt, nu l-ai cumparat de la emag, l-ai cumparat de la acele magazine specificate in mentiuni. In consecinta, acele termene de returnare 30 de zile, transportul gratuit la returnare si multe alte "facilitati" cu care emag se lauda, nu se vor mai aplica. Practic, tu cumperi de la emag, dar daca ai probleme cu produsul, desi ai cumparat de la ei, oamenii te trimit frumusel, catre acei terti comercianti (bestkids, talksmart, evision etc). Mare atentie pls, mai ales acum de sarbatori, pt ca oamenii au devenit super nesimtiti.

Never explain. Friends do not need. Enemies will not believe you anyway  / The definition of insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results / Adevarul invinge intotdeauna. In 3 cazuri din 7

Offline vladtataee

• WOT
  • **
  • Protected by REST! U hit me , WE hit U!
Re: Teapa eMag
« Reply #1 on: 2014 December, 14, 18:42:37 »
Ms de pont!

Offline georgyc

• Dinozaur
  • **
« Reply #2 on: 2014 December, 14, 21:45:11 »
Sigur scrie undeva mic mic de tot, cu font size = 5, ca ei sunt doar intermediari si regulile emag nu se aplica si tertilor pentru a se putea apara in cazul unui eventual proces, dar n-ai ce-i face. Asta e tehnica de marketing in ziua de azi din pacate.

Fiind asa mari, cunoscuti iar accesul oamenilor la shoppingul online a crescut exponential, nu prea se mai pune accent pe calitate si fidelizare (daca-i dau astuia un produs bun, ma recomanda si la altii si revine chiar si el cu alte cumparaturi), ci pe cantitate si tepe (ce dracu', mai sunt multi altii ca asta, piata-i mare si cererea si mai mare).

Pe mine ma enerveaza mai mult (si ei, si altii in general) ideea asta cu Black Friday (furata si asta din tari straine, logic) care tine nu o vineri (cum e si numele), ci 2-3 saptamani in plm de m-au disperat cu atatea mail-uri in ultima perioada. Sa nu mai zic ca la unele produse care le urmaream, am observat cresterea de pret anterioara acestui Black Friday, ca apoi sa puna stampila cu reducere 40% revenind de fapt la pretul initial (deci ciuciu reducere).

Offline ujellym8

• WOT
  • **
  • Got blunt?
« Reply #3 on: 2014 December, 15, 11:20:49 »
Stai ca nu inteleg

Asta face si amazon, si asos, si multe alte site-uri MULT mai mari ca emag

Unde e teapa ca nu inteleg?

Offline vladtataee

• WOT
  • **
« Reply #4 on: 2014 December, 15, 11:39:37 »
Spre deosebire de amazon si altii cu coaie mari care isi respecta clientii, astia de la emag te trimit in pula de cerb de aur. Aia e teapa.
Practic, tu cumperi de la emag, dar daca ai probleme cu produsul, desi ai cumparat de la ei, oamenii te trimit frumusel, catre acei terti comercianti (bestkids, talksmart, evision etc).

Offline ujellym8

• WOT
  • **
  • Got blunt?
« Reply #5 on: 2014 December, 15, 12:05:32 »
Nu stiu de cate ori ai cumparat de la alte magazine care vand pe amazon/asos, dar e de la sine inteles ca garantia produsului o ai de la ....vanzator, nu intermediar.

Offline vladtataee

• WOT
  • **
« Reply #6 on: 2014 December, 15, 12:21:19 »
Asta e ca faza aia, m-am dus si mi-am luat un kkt de tv de la carrefour, mi s-a futut si am mers la ei cu garantia si aia m-au trimis la o firma din centrul Sucevei si cand am ajuns acolo era pus lacat pe usa.

Offline ujellym8

• WOT
  • **
  • Got blunt?
« Reply #7 on: 2014 December, 15, 13:31:27 »
si aia m-au trimis la o firma din centrul Sucevei si cand am ajuns acolo era pus lacat pe usa.

O dai in balarii.

Ce vreau eu sa spun e ca emag nu e singura si nici prima companie care isi transforma site-ul intr-o platforma care poate fi folosita si de alte magazine.

E o practica veche, folosita si ras-folosita, deal with it.

E simplu daca vrei sa nu iei o 'teapa' d-asta, nu cumperi de la alte magazinele care vand pe emag, cumperi doar de la emag.

Offline vladtataee

• WOT
  • **
« Reply #8 on: 2014 December, 15, 14:22:41 »
Mie NU mi se pare deloc normal sa cumperi ceva de la un magazin si sa fii trimis daca ai probleme la altii. Asuma-ti in plm si responsabilitatea problemelor. Tipic romanesc, plimbam o foaie prin 5 maini in loc sa treaca doar prin una singura. Nu stiu unde o dau in balarii dar in fine.

Offline ujellym8

• WOT
  • **
  • Got blunt?
« Reply #9 on: 2014 December, 15, 15:23:53 »
Tipic romanesc

amazon si asos nu sunt romanesti, deci nu e tipic romanesc

Ce ti se pare tie normal sau nu, e irelevant.

Ce poti face, e sa eviti tertii si sa nu cumperi de la ei. E fix atat de simplu.

Ar fi teapa din partea emag daca nu ti-ar spune ca tu cumperi de la terti, si nu de la ei. Atunci poti sa-i tragi de urechi

Offline georgyc

• Dinozaur
  • **
« Reply #10 on: 2014 December, 15, 18:18:09 »
Sincer nu stiu daca asa e, dar cred ca vladtataee si ktistai spun ca: chiar daca scriu ca tu cumperi de la altcineva, nu scrie nicaieri mare si clar ca nu se mai aplica aceleasi reguli si conditii ca pana acum, ci sunt cele impuse de respectivii vanzatori, conditiile emag fiind nule.

Adica una e sa scrie: "vandut de Xulescu" si alta e sa scrie "vandut de Xulescu, termenii si conditiile le poti citi aici bre, ca "e" altele decat daca cumperi produsele emag". Adica sa si explice ce inseamna acel "vandut de Xulescu" si ce implicatii reprezinta.

Daca gresesc si chiar scrie, atunci mda, sa zicem ca-i ok ce face emag, dar nu prea cred asta.

Offline ujellym8

• WOT
  • **
  • Got blunt?
« Reply #11 on: 2014 December, 15, 18:35:21 »
E destul de evident de unde cumperi

Offline georgyc

• Dinozaur
  • **
« Reply #12 on: 2014 December, 15, 20:10:27 »
Tocmai, ca nu ziceam sa scrie doar de cine-i vandut (deja stabilisem ca scrie asta), ci sa fie si politica lor scrisa pe undeva.

Am cautat si se pare ca da, scrie jos de tot la Informatii:

nou Acest produs este vândut de Flanco, partener certificat în eMAG Marketplace. Comanda dumneavoastră pentru acest produs va fi facturată şi livrată direct de către acest partener. Vedeţi: politicile comerciale, retur şi garanţie oferite de Flanco

cu link catre acele politici unde are prezentat frumos vanzatorul, cu metoda de livrare a comenzilor, cu politica de returnare, conditii de garantie, etc.

Deci da, scrie tot ce trebuie pe site. Credeam ca nu scrie nimic de chestia asta (nu folosesc emag). Luasem a buna ce zisese Marius.

Offline ujellym8

• WOT
  • **
  • Got blunt?
« Reply #13 on: 2014 December, 15, 20:25:56 »
Ah, my bad, am citit in fuga ce ai zis :P

In fine, teapa busted :lol:

Offline ktistai

• R.E.S.T. FTW
  • Administrator
  • Stau pe un nor si cant la harpa.
    • 2cu2Ro
« Reply #14 on: 2014 December, 15, 21:26:24 »
Tipic romanesc

amazon

amazon iti garanteaza ei, tocmai asta e problema, chiar daca tu cumperi de la terti.

Never explain. Friends do not need. Enemies will not believe you anyway  / The definition of insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results / Adevarul invinge intotdeauna. In 3 cazuri din 7