Author Topic: Teapa eMag  (Read 10939 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Stefan

• Administrator
Re: Teapa eMag
« Reply #15 on: 2014 December, 15, 23:21:48 »
Tipic romanesc

amazon

amazon iti garanteaza ei, tocmai asta e problema, chiar daca tu cumperi de la terti.

amazon e business de miliarde de euro. comparam puterea amazonului cu emag?

Offline ktistai

• R.E.S.T. FTW
  • Administrator
  • Stau pe un nor si cant la harpa.
    • 2cu2Ro
« Reply #16 on: 2014 December, 15, 23:27:49 »
Nu comparam puterea, vb de politica aici.
Amazon nu s-au ridicat avand o plitica de cacat si de asemenea, oamenii au penalizat afacerile cu politici de cacat, fata de clienti.
Ceea ce noi nu vom face, vom continua sa cumparam de la ei...
Aici nu vb de puterea financiara a unui magazin, desi Emag este cel mai puternic de la noi.
Aici vb despre politica unui magazin, ceea ce se poate aplica la un chiosc de strada vs emag.

Never explain. Friends do not need. Enemies will not believe you anyway  / The definition of insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results / Adevarul invinge intotdeauna. In 3 cazuri din 7

Offline Stefan

• Administrator
« Reply #17 on: 2014 December, 16, 00:09:39 »
io zic ca gresesti. politica unei companii difera cand sunt pe plaje diferite de "income". cum un chiosc de strada nu poate sa iti asigura refund-ul si timpul pe care ti-l poate oferi emag, asa nici emag nu iti poate garanta cum garanteaza amazon.

orange pune super preturi la telefoane pentru ca vinde, i se rupe pula de quickmobile de langa ca vinde mai ieftin cu 100 de euro. targetul lui nu este sa ia clienti de la quickmobile, cum nici quickmobile nu are in target servicii mai bune ca orange. desi ambele vand telefoane.

later edit: service-ul orange se afla in 4 locatii in bucuresti. service-ul quickmobile se afla in timisoara...deci plm. asta apropo de politica.

Offline ktistai

• R.E.S.T. FTW
  • Administrator
    • 2cu2Ro
« Reply #18 on: 2014 December, 16, 01:03:48 »
io zic ca gresesti. politica unei companii difera cand sunt pe plaje diferite de "income". cum un chiosc de strada nu poate sa iti asigura refund-ul si timpul pe care ti-l poate oferi emag, asa nici emag nu iti poate garanta cum garanteaza amazon.

Concluzia este gresita bro.
Lasa-ma sa te corectez pls: politica unei companii, AR TREBUI sa difere in fct de income.
Cum un chiosc de pe strada NU ITI POATE asigura, asa nici....EMAG POATE insa NU VREA.
Este o diferenta mare.
Din pct de vedere legal, tu inchei un contract cu emag, cand cumperi de la ei.
Emag au incheiat un contract cu talksmart.
Tu esti ter fata de contractul incheiat intre Talksmart si EMAG.
In consecinta, EMAG ar trebui sa fie obligata fata de tine sa iti garanteze anumite chestii PENTRU CA: de aia cumperi de pe site-ul emag si nu direct de pe site-ul Talksmart.
Ca niste romani get-beget insa, ne pierdem in detalii si ne bagam singuri degetul in anus, incercand sa luam apararea...emag?
Pana cand emag o sa ne-o traga si noua la mue si atunci ne-am fi dorit sa stam solidari.
Repet, aici nu este vb de imposibilitate ci doar de rea-vointa.

Aici nu este vb de cine poate si cine nu poate. Nu poate? Sa nu mai faca bussines-ul ala.
Poate? Ok, clientii il vor recompensa si se vor ridica respectiv intr-o societate normala, il vor penaliza si se va duce la fund.
Asta e tot.

si ar arata cam asa:
buget mic...servicii slabe.
buget mare....servicii bune - concluzia asta este gresita. Una nu o presupune si nu decurge din cealalta, este doar o posibilitate, nu o obligativitate.
Asta este cazul de fata.

Never explain. Friends do not need. Enemies will not believe you anyway  / The definition of insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results / Adevarul invinge intotdeauna. In 3 cazuri din 7

Offline georgyc

• Dinozaur
  • **
« Reply #19 on: 2014 December, 16, 07:55:11 »

Nu ma bag in discutia anterioara ca este cu dus si intors (normal ca depinde si de marime, dar de la o marime in sus ar trebui sa ai totusi un minim care-l poti garanta).

Dar nu cred ca e ok ce-ai zis Marius. Nu prea inchei nici un contract cu emag cand cumperi un produs. Uite:

Comanda dumneavoastră pentru acest produs va fi facturată şi livrată direct de către acest partener.

Deci facturata de Flanco direct, nu de emag. Apoi, la "Flanco - Politica de returnare" avem:

Potivit legislatiei in vigoare, clientul isi poate exercita dreptul de retragere din contractul incheiat la distanta in termen de 14 (paisprezece) zile de la intrarea in posesie a Produselor, fara a preciza motivele. entru a va exercita dreptul de retragere trebuie sa ne informati cu privire la decizia de retragere din contract, utilizand o declaratie neechivoca transmisa prin e-mail, la adresa flanco@emag.ro. Sunt exceptate de la dreptul de retragere din contract urmatoarele: ...

Tu ai deschis topic-ul. Ne poti spune clar daca ai cumparat ceva de pe emag vandut de alta firma ? Daca da, ne poti spune si ce hartii ti-au venit atunci cand ai facut comanda? Ca pe site scrie ca emag nu apare nicaieri in cazul asta. Tu cumperi direct de la vanzatorul initial, contractul e cu ei, factura cu ei, curierul cu ei, returul se face cu ei si zice si cum/unde, etc.

Deci ce contract cu emag? Din ce citesc mai mult, din asta aflu ca nu prea greseste cu nimic emag aici.

Spre exemplu un amic a participat la o licitatie pentru niste mobila si echipamente tehnice, dar el nu poate produce decat primele. Asa ca ne-a pus pe noi sa-i livram echipamentele la care i-am dat garantie. El mai departe a facturat si incheiat contractul final cu beneficiarul, noi nu aparem nicaieri deci in contractul final (contrar la ce situatie avem aici la emag). Si deci cand se strica aluia ceva, ii va spune amicului nostru, nu noua, iar el mort-copt nu are cum sa il trimita la mine, ci probabil o sa-i facem noi treaba, ne rezolvam intre noi, si apoi livreaza marfa corespunzatoare beneficiarului. El, pentru ca el e pe contract.

In cazul de fata emag nu apare pe contract, deci mi se pare normal ce ai scris tu in primul post, sa te trimita la vanzator.

Offline Stefan

• Administrator
« Reply #20 on: 2014 December, 16, 11:12:09 »

Concluzia este gresita bro.
Lasa-ma sa te corectez pls: politica unei companii, AR TREBUI sa difere in fct de income.
Cum un chiosc de pe strada NU ITI POATE asigura, asa nici....EMAG POATE insa NU VREA.
Este o diferenta mare.
Emag au incheiat un contract cu talksmart.
Tu esti ter fata de contractul incheiat intre Talksmart si EMAG.
In consecinta, EMAG ar trebui sa fie obligata fata de tine sa iti garanteze anumite chestii PENTRU CA: de aia cumperi de pe site-ul emag si nu direct de pe site-ul Talksmart.
Ca niste romani get-beget insa, ne pierdem in detalii si ne bagam singuri degetul in anus, incercand sa luam apararea...emag?
Pana cand emag o sa ne-o traga si noua la mue si atunci ne-am fi dorit sa stam solidari.
Repet, aici nu este vb de imposibilitate ci doar de rea-vointa.

Aici nu este vb de cine poate si cine nu poate. Nu poate? Sa nu mai faca bussines-ul ala.
Poate? Ok, clientii il vor recompensa si se vor ridica respectiv intr-o societate normala, il vor penaliza si se va duce la fund.
Asta e tot.

si ar arata cam asa:
buget mic...servicii slabe.
buget mare....servicii bune - concluzia asta este gresita. Una nu o presupune si nu decurge din cealalta, este doar o posibilitate, nu o obligativitate.
Asta este cazul de fata.

parerea mea este ca emag-ul nu este ATAT de mare incat sa fie de acord sa bage un procent din profit in servicii premium. daca aveau cash flow-ul amazon poate ar fi bagat. sunt destul de destepti, nu cred ca ar fi pierdut clientela pentru niste servicii after sales care nu reprezinta nici 5% din sales.

din cum explici tu mai sus, emag e un prost ca nu baga, sau un muist. e business. asa se face de cand haul. pe principiul tau nu esti de acord sa ai salariu 1000 ron daca angajatorul face de pe urma ta 10.000 ron. desi stii sigur ca un raport de egalitate este imposibil de obtinut cand tu vii cu executia doar.

Offline vladtataee

• WOT
  • **
  • Protected by REST! U hit me , WE hit U!
« Reply #21 on: 2014 December, 16, 11:23:18 »

Spre exemplu un amic a participat la o licitatie pentru niste mobila si echipamente tehnice, dar el nu poate produce decat primele. Asa ca ne-a pus pe noi sa-i livram echipamentele la care i-am dat garantie. El mai departe a facturat si incheiat contractul final cu beneficiarul, noi nu aparem nicaieri deci in contractul final (contrar la ce situatie avem aici la emag). Si deci cand se strica aluia ceva, ii va spune amicului nostru, nu noua, iar el mort-copt nu are cum sa il trimita la mine, ci probabil o sa-i facem noi treaba, ne rezolvam intre noi, si apoi livreaza marfa corespunzatoare beneficiarului. El, pentru ca el e pe contract.

Pai ce zic eu si Kti e faptul ca desi si emag vinde telefoane, a hotarat sa vanda si in parteneriat cu niste chineji niste kkturi de telefoane dar care binenteles, fiind facute pe vapor ca sa fie ieftine, se cam duc in masa dupa 1 luna. NORMAL ar fi , cand ti se buleste conserva, primul pe care il iei la baza e emag, dar ei, ca niste romani veritabili, si-au baga pla-n tine ca si client si te trimit la vapor sa vb cu galbejitii, ca deh, scrie acolo in contract ca ei nu au treaba, desi NORMAL si ETIC ar fi sa aibe si ei o responsabilitate, pt ca ai cumparat de pe platforma lor online. Pana la urma cred ca aici se dicuta cum ar fi normal sa fie, nu cum este deja, pt ca stim cu totii foarte bine ca au foarte bine puse la punct contractele astefel incat sa nu si-o suga....

Offline ujellym8

• WOT
  • **
  • Got blunt?
« Reply #22 on: 2014 December, 16, 12:05:03 »
Pai ce zic eu si Kti e faptul ca desi si emag vinde telefoane, a hotarat sa vanda si in parteneriat cu niste chineji niste kkturi de telefoane dar care binenteles, fiind facute pe vapor ca sa fie ieftine, se cam duc in masa dupa 1 luna. NORMAL ar fi , cand ti se buleste conserva, primul pe care il iei la baza e emag, dar ei, ca niste romani veritabili, si-au baga pla-n tine ca si client si te trimit la vapor sa vb cu galbejitii, ca deh, scrie acolo in contract ca ei nu au treaba, desi NORMAL si ETIC ar fi sa aibe si ei o responsabilitate, pt ca ai cumparat de pe platforma lor online. Pana la urma cred ca aici se dicuta cum ar fi normal sa fie, nu cum este deja, pt ca stim cu totii foarte bine ca au foarte bine puse la punct contractele astefel incat sa nu si-o suga....

Deci cum? Despre ce normalitate vorbesti aici? Unde traiesti tu?

Stii pe ce baza functioneaza un supermarket? Sau un mall?

E acelasi principiu.

Tu cumperi de la magazinu X sau Y (care se afla in supermarket sau mall), iar daca produsu se strica, n-o sa mergi cu el sa te plangi la mall, nu? Te duci la magazinul de unde ai cumparat produsul.

Offline ktistai

• R.E.S.T. FTW
  • Administrator
    • 2cu2Ro
« Reply #23 on: 2014 December, 16, 12:15:39 »

Nu prea inchei nici un contract cu emag cand cumperi un produs....

Boss, a nu se confunda contractul, respectiv acordul de vointa incheiat intre 2 parti (negotium iuris, sinalagmatic, bilateral plm) cu INSCRISUL, respectiv materializarea pe hartie sau alt suport, a acordului de vointa (instrumentum probationis).
Cand tu te duci sa cumperi de la magazin un pachet de tigari, tu inchei un contract. Cand intri pe un site sa cumperi ceva, tu inchei un contract...

Offline ktistai

• R.E.S.T. FTW
  • Administrator
    • 2cu2Ro
« Reply #24 on: 2014 December, 16, 12:16:36 »

in sf cineva care a inteles ce vb aici.
ms.

Offline ktistai

• R.E.S.T. FTW
  • Administrator
    • 2cu2Ro
« Reply #25 on: 2014 December, 16, 12:23:02 »
Deci cum? Despre ce normalitate vorbesti aici? Unde traiesti tu?
Stii pe ce baza functioneaza un supermarket? Sau un mall?
E acelasi principiu.
Tu cumperi de la magazinu X sau Y (care se afla in supermarket sau mall), iar daca produsu se strica, n-o sa mergi cu el sa te plangi la mall, nu? Te duci la magazinul de unde ai cumparat produsul.
Da, stiu.
Si nu, nu este acelasi principiu.
Daca eu cumpar de la un magazin, banane, dupa cum am mai spus si alea sunt stricate, nu ma duc sa caut producatorul si nici ceilalti 17 comercianti, pana la cel final....ci doar cel final, respectiv mega image spre ex. caruia i-o trag la mue, ca a vandut banane stricate.
In cazul mall-urilor, principiul este asta: pune spatii la inchiriat. Cand ai probleme te duci la firma de unde ai cumparat, firma ce a inchiriat spatiul din mall-ul respectiv, si i-o tragi la mue pt produs.
In cazul supermarket-urilor Auchan, Carrefour, Cora etc, ei doar AFISEAZA produsele comercializate de alte magazine, intr-un regim de tip consignatie, si tu cand cumperi, nu cumperi in fapt de la Auchan, Cora etc ci de la magazinul inserent (plm, nush daca exista cuvantul asta).
Sunt doua principii separate.
Si DA, este de cacat, pt ca si in cazul supermarket-urilor, tot ei ar trebui sa iti garanteze ceva, altfel dupa cum a spus cineva aici si am patit-o si eu, cumperi un produs si ai un service cu lacat pe usa. Motiv pt care eu personal spre ex. nu mai cumpar nici un kkt electronic or so, din astfel de supermarket-uri.

Simplu, cazul amazon, am mai spus-o: ei garanteaza si pt terti, de aia cumperi de la terti PRIN AMAZON, pt ca iti garanteaza ceva.
Asta ar trebui sa fie si cazul emag.

Offline ktistai

• R.E.S.T. FTW
  • Administrator
    • 2cu2Ro
« Reply #26 on: 2014 December, 16, 12:30:11 »
parerea mea este ca emag-ul nu este ATAT de mare incat sa fie de acord sa bage un procent din profit in servicii premium....

Nu ai inteles bro, nu conteaza.
Nu ma intereseaza situatia financiara, marimea si puterea emag.
Ma intereseaza ca pe mine ca si client, nu m-au respectat, garantandu-mi acele servicii premium cu care se lauda pe site: returnare gratuita 30 de zile and so on.
Hai sa mai incerca inca 1 data:

http://www.emag.ro/casti-creative-sound-blaster-tactic-3d-rage-usb-cre180347/pd/DBCW4BBBM/
295 lei, spre deosebire de:

http://www.talksmart.ro/magazin/casti-creative-sound-blaster-tactic-3d-rage-usb?filter_name=creative%20rage&page=2
care costa tot 295 lei.

In concluzie, DACA SUNT IN PULA MEA, acelasi pret, de ce sloboz mai cumpar de la emag, care nu imi ofera nimic in slbz in plus?
De ce nu ma duc frumos si cumpar direct de la talksmart?
Pt ca am intrat pe emag si PRESUPUN ca laudandu-se cu returnare gratuita si 30 de zile si stiind ca e vb de emag cu sediul in bucuresti si cu puncte de service in bucurest, si nu in:

Addresă: Jud. Ilfov Comuna Balotesti, str. Viitorului nr. 6/1
   Telefon: 0771 759 881| 031 425 91 63 |
   Email: office@talksmart.ro

am un avantaj, am garantia unui brand serios and so on.

Presupun acest lucru in mod gresit aparent.
De asta, trebuie sa fie constienti posibilii clienti ai emag.

Sa-mi bag pl ce ne mai place sa vb degeaba.

Offline ujellym8

• WOT
  • **
  • Got blunt?
« Reply #27 on: 2014 December, 16, 12:43:05 »
Si DA, este de cacat, pt ca si in cazul supermarket-urilor, tot ei ar trebui sa iti garanteze ceva, altfel dupa cum a spus cineva aici si am patit-o si eu, cumperi un produs si ai un service cu lacat pe usa. Motiv pt care eu personal spre ex. nu mai cumpar nici un kkt electronic or so, din astfel de supermarket-uri.

Da, aici ar trebui sa reactioneze emag si sa renunte la a mai intermedia vanzari cu magazine de genu astuia de care zici aici.

In rest, toate bune

Exact cum ai zis si tu

http://www.emag.ro/casti-creative-sound-blaster-tactic-3d-rage-usb-cre180347/pd/DBCW4BBBM/
295 lei, spre deosebire de:

http://www.talksmart.ro/magazin/casti-creative-sound-blaster-tactic-3d-rage-usb?filter_name=creative%20rage&page=2
care costa tot 295 lei.

Ce garantii te astepti sa-ti dea emag daca ei nu fac niciun leu (direct) in plus in urma tranzactiei asteia?

Singurul beneficiu pt emag este numarul de vizitatori pe site, si completarea ofertei lor. Ce garantii ai oferi tu pentru asta?

Offline ktistai

• R.E.S.T. FTW
  • Administrator
    • 2cu2Ro
« Reply #28 on: 2014 December, 16, 12:59:38 »
Ce garantii te astepti sa-ti dea emag daca ei nu fac niciun leu (direct) in plus in urma tranzactiei asteia? Singurul beneficiu pt emag este numarul de vizitatori pe site, si completarea ofertei lor....

Seriously?
E pe bune, ca sa stiu...pt ca nu pot sa cred ca este pe bune.
So, ei isi incarca bazele de date, se incurca cu mult mai multre feed-uri, produse, management, au facut modificari in platforma, contracte...si toate astea doar ca e baieti buni? Asa...pt trafic, huh?
Hai sa vb pls, de altceva, retete de strudele cu mere, detergenti cu putere mare de curatare dar care nu ataca mainile, recomandari privitoare la balsam de rufe, sarmalutze economice a la tanti mitza...d-astea.

P.S. Repet pt a mia oara: NU MA INTERESEAZA IN PLM pe mine ca si client, poti sa intelegi asta? Nu ma intereseaza cat castiga, de ce, cum, cand, cu cine, de ce au angajati tampiti, de ce nu ofera servicii egale pt toate produsele comercializate de ei. Pe mine, pe tine, pe X si pe Y, ca si CLIENTI, ne intereseaza sau ar trebui sa ne intereseze, de ce luam muie cand comandam ceva. Cand dau faliment, te duci sa donezi pt ei? Cand au castigat zeci de milioane de euro, ti-au facut si tie parte? Ai actiuni la ei? Cand vei cumpara si o sa te trimita in comuna pizdii, sa iti repari produsul, o sa fii multumit?
Tu, cand iti cumperi Mercedes, ti se rupe pula ca injectia de benzina este facuta de BOSCH si este un fail. Te duci la reprezentanta Mercedes si le-o tragi la mue....este decizia lor ca au incorporat un produs fail in masina pizdii.
Emag a ajuns sa domine piata online din romania, pt ca au oferit o anumita seriozitate, anumite servicii premium and so on si in consecinta ar fi normal sa isi recompenseze clientii pastrand aceeasi calitate a serviciilor.
Cumpar de 7 ani de la pcgarage, iti dau un exemplu, de fiecare data cand am avut probleme, mi-au schimbat produsul, dat banii, stornat, returnat etc...EI! Nu m-au trimis in alta parte, la alti "parteneri", indiferent de marca produsului cumparat de la ei.
Emag au facut la fel...pana acum.

Inafara de asta, site-ul emag este de kkt de ani de zile (in primul rand as mentiona filtrele retarde in ajax) si eu spre ex. tot ce caut in materie de IT&C, caut pe pcgarage.

M-am intepat doar de 2-3 ori, cumparat de la alte firme, nu mai stiu care plm, de genul pcfun, electro slbz and stuff si cand am avut probleme, m-au trimis catre firme de bloc cu lacat de usa.
Occam's razor iti spune ceva? Ce plm sunt presupunerile astea despre castiguri, vizite, contracte gratuite and shit?

Pls, haideti sa schimbam subiectul pt ca nu are sens, am ajuns sa vb despre cat castiga emag, daca are sau nu posibilitatea de a oferi servicii premium, daca isi permite, daca e mai mic ca amazon, daca au mai multi vizitatori pe site, incredibil sa-mi bag pl, ce natiune de cacat frate. Noi, ma jur, suntem genul care aflam, vedem si constatam ca guvernul ne fute in cur, si stam sa analizam daca are aceeasi putere de futut in cur ca si guvernul USA, daca ne lubrifiaza inainte sau dupa actul sexual, daca cladirea in care voteaza legi, are incalzire centrala, daca micul dejun pe care il servesc, este gustos, daca in locul lor am putea sa futem la fel de bine,  cate telefoane vinde orange, unde au service-uri...
Incredibil, sa moara Franta.

Offline ujellym8

• WOT
  • **
  • Got blunt?
« Reply #29 on: 2014 December, 16, 13:10:37 »
Frate

Emag pune la dispozitie o platforma

Tu ai magazin si vorbesti cu ei sa vinzi si tu pe platforma lor. Avantaje multiple, nu intru in detalii

Emag sunt idioti si nu au un sistem de verificare a afacerii tale inainte sa iti dea voie sa vinzi la ei

Tu esti un gunoi de om, si oferi garantie imaginara la lucrurile pe care le vinzi, service-ul e prin india...astea

Clientu cumpara de la tine, i se strica produsu, si vrea sa i-l repari. Doar ca tu stii sa faci afaceri ca pe dambovita, si-i dai dubla muie clientului, inchizandu-ti service-ul imaginar

Emag e de vina aici ca nu verifica cine si ce vinde la ei. In rest, ce cacat garantie vrei sa-ti dea? Vrei sa-ti dea banii inapoi in caz ca ai luat teapa de la un combinator? Poate vrei 110% inapoi din valoarea produsului + produsu?

Emag ar trebui sa accepte magazine pe platforma lor doar daca respecta politicile lor. Gen, vrei sa vinzi pe emag? Tre sa fii cel putin la fel de transparent si profi ca ei. Asta e singura garantie pe care emag ar putea sa ti-o ofere cand vine vorba de terti. Ca sunt cel putin la fel de buni ca ei. Daca nu reusesti sa oferi genu asta de servicii, pa.