Author Topic: Teapa eMag  (Read 10936 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ktistai

• R.E.S.T. FTW
  • Administrator
  • Stau pe un nor si cant la harpa.
    • 2cu2Ro
Re: Teapa eMag
« Reply #30 on: 2014 December, 16, 13:21:44 »
Nu stiu de cate ori ai cumparat de la alte magazine care vand pe amazon/asos, dar e de la sine inteles ca garantia produsului o ai de la ....vanzator, nu intermediar.
Exact.
Ar fi o mica problema, vanzatorul aici este emag, as in http://www.emag.ro/casti-creative-sound-blaster-tactic-3d-rage-usb-cre180347/pd/DBCW4BBBM/
Acel "Vândut de Talk Smart" este o contradictie in termeni. Emag vand produsul prin site-ul emag, de unde si fac achizitia eu ca client.
TalkSmart sunt IMPORTATORUL sau COMERCIANTUL, unul dintre multiplii comercianti, insa nu cel final!
Daca A vinde prin B si B prin C...and so on si toti ajung prin 17 maini la "Z", tu cumparand de la Z si tragandu-i la mue lui Z pt ca esti nemultumit deoarece:
1. ai cumparat de la magazinul Z, ai ales sa cumperi de la Z desi puteai sa cumperi de la A, B, C and so on.
2. esti tert in contractele incheiate de A cu B cu C cu plm aka tu inchei un contract / acord de vointa cu Z iar Z la randul sau a incheiat cu Y zi Y cu X....nu este treaba ta... in felul asta poti sa ajungi la cel ce a produs siliciul incorporat in A sau cel ce a folosit echipamentul pt a decanta substantele sau cel ce a produs litiu, respectiv mama natura. Care ti-o va trage la mue, dand vina pe alte 3 stele. Aflate intr-un alt univers.

Never explain. Friends do not need. Enemies will not believe you anyway  / The definition of insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results / Adevarul invinge intotdeauna. In 3 cazuri din 7

Offline ujellym8

• WOT
  • **
  • Got blunt?
« Reply #31 on: 2014 December, 16, 13:44:16 »
Ce?

Acest produs este vândut de Talk Smart, partener certificat în eMAG Marketplace. Comanda dumneavoastră pentru acest produs va fi facturată şi livrată direct de către acest partener. Vedeţi: politicile comerciale, retur şi garanţie oferite de Talk Smart

Click pe 'politicile comerciale, retur si garantie oferite de talk smart'

http://www.emag.ro/vendor/26/v

S.C. Talk Smart International SRL
Talk Smart International comercializeaza o gama foarte variata de produse de la casti audio si casti bluetooth la electrocasnice mici, walkie-talkie, retelistica, accesorii pentru telefoane mobile si tablete. Portofoliu de produse este foarte variat si se mareste constant.
Infiintata in anul 2009, compania Talk Smart International aduce un plus pietei de comert electronic romanesc oferind seriozitate, servicii si produse la standarde internationale, calitate si profesionalism.

Date companie:
SC Talk Smart International SRL
Sediu social: Str Viitorului nr. 6/2, Balotesti, Ilfov
Birou si depozit: Str Viitorului nr. 6/1, Balotesti, Ilfov
Cod unic de inregistrare: RO 25677381
Nr. Reg. Comertului: J23/557/2011
Cont:  RO69 INGB 0000 9999 0152 9941
Banca ING, Sucursala Bucuresti
Telefon: 0722 213 264
Email: talksmart@emag.ro

?????????????????????????????????????????? mai clar de atat nu poate fi

Offline LoverBoy1

• Dinozaur
  • **
« Reply #32 on: 2014 December, 16, 14:23:58 »
Ce ma deranjeaza la emag ...e ca de vreo 6 luni o dau cu bata-n balta cu livrarile...primesc produse cu intarzieri de-mi sar capacele. Ma rog...la majoritatea zboara cu retur direct da' marea problema e ca pentru mine cel putin nu mai are aceeasi credibilitate cum avea odata.

Offline georgyc

• Dinozaur
  • **
« Reply #33 on: 2014 December, 16, 14:47:10 »
Acel "Vândut de Talk Smart" este o contradictie in termeni. Emag vand produsul prin site-ul emag, de unde si fac achizitia eu ca client.
TalkSmart sunt IMPORTATORUL sau COMERCIANTUL, unul dintre multiplii comercianti, insa nu cel final!

Vad ca n-ai inteles ce zic eu si ujellym8. Tocmai, ca Emag nu este comerciantul final asa cum crezi tu. El are doar platforma de pe care cumperi. Comerciantul final este tocmai, Talk Smart, ca el iti factureaza. Nu factureaza Talk Smart Emag-ului, si Emag iti vinde tie, deci normal ca te duci sa-l futi pe Emag. Ca tu ai zis ca se plimba prin 17 maini si nu futi pe celelalte 16 maini de dinainte. Dar tocmai ca ultima mana aici nu este Emag, ci Talk Smart.

Exemplul care-l puneai tu acolo este Metro spree xemplu. Metro nu cumpara produsele, aplicand adaos comercial (sau nu), si le vinde mai departe, ci doar inchiriaza spatiul respectiv, dar aplica acelor produse, conditii interne si garanteaza ei pentru ele. Iar atunci cand tu cumperi de la Metro, Metro iti factureaza, deci da, pe Metro (comerciantul final) il futi in cur, nu pe apa minerala Borsec (comerciantul final - 1).

Repet: Talk Smart tocmai, este comerciantul final, pe el il futi in cur. Am scris inca de pe pagina 1 asta. Si-ti scrie clar, deci nu-ti da teapa pe tema asta, ca nu te anunta. Ti-a pus chiar si conditiile comerciantului respectiv, nu te-a pus sa cauti pe Goagal despre firma X, tu singur.

Offline asanctum

• certified double-clicker
  • DT
  • Respect my authoritah !!
    • Let IT be your pashion !

Offline Juss

• REST since 2005-02-14
  • Administrator
« Reply #35 on: 2014 December, 17, 00:20:05 »
Am urmarit topicul asta si mi se pare genital.

Vad o reclama, unde X vinde produsul Y si intru in magazin si il achizitionez.
Dupa o perioada se strica produsul si doresc sa il returnez magazinului, unde magazinul spune:

l-ai cumparat de la mine, eu ti l-am vandut ; prin mainile mele, compania mea si trecut prin casa mea de marcat platind personal impozitul pe profitul ce l-am obtinut de la tine pe produs.... DAR  de fapt nu  eu l-am vandut, sau de fapt nu era al meu asa ca du-te-n in plm si daca ai vreo problema cu el te descurci...

Asta se traduce a fi TIGANIE , ciobanism, retardare si nesimtire infecta.

Adica imi vinzi un bun, imi acorzi garantie si cand se defecteaza imi spui ca ...
Pe bune?

Comerciantii de genul sunt doar niste wc-uri...publice, dinalea de plastic de care nu te poti apropia.
Nici sapun nu poti sa faci din astia, ca sunt prea de cacat.

Offline georgyc

• Dinozaur
  • **
« Reply #36 on: 2014 December, 17, 11:53:59 »
      l-ai cumparat de la mine, eu ti l-am vandut ; prin mainile mele, compania mea si trecut prin casa mea de marcat platind personal impozitul pe profitul ce l-am obtinut de la tine pe produs.... DAR  de fapt nu  eu l-am vandut, sau de fapt nu era al meu asa ca du-te-n in plm si daca ai vreo problema cu el te descurci...

Inca unul care crede ca emag vinde. Am pus 2 insi, de vreo 2 ori fiecare ce scrie pe site-ul lor, si anume: nu ti-l vinde Emag, nu trece prin mainile lui, nu trece prin compania lui, nu exista compania emag in ce achizitie ai facut, nu trece prin casa lui de marcat, nu castiga nimic emag.

De unde trageti voi concluziile astea, eu nu inteleg. Emag nu este deloc vreunul din insiruirea de comercianti (maini) prin care trece acel produs. Daca produsul era pe-o masa fizic (si nu online), si-l luai de acolo, te apucai sa bati masa ca ti-a gazduit/tinut produsul, sau firma care ti-l vinde?

Offline ujellym8

• WOT
  • **
  • Got blunt?
« Reply #37 on: 2014 December, 17, 12:32:52 »
Masa, d'oh

Oricat de mult nu v-ar placea voua practica asta, toate informatiile sunt pe site-ul lor, emag nu incearca sa te traga in teapa.

Alegerea de a cumpara iti apartine in totalitate.

Offline ktistai

• R.E.S.T. FTW
  • Administrator
    • 2cu2Ro
« Reply #38 on: 2014 December, 17, 15:26:27 »
Hai sa va spun altfel, nici voi, nici eu si nici una din persoanele cu care am discutat in tot acest timp: nu stiau ca daca tu cumperi de la emag, un produs care este vandut de un alt magazin prin intermediul emag...altfel spus un produs cumparat de pe site-ul emag, nu beneficiaza de serviciile premium emag. Nici unul frate nu stia asta. Dupa cum nici voi nu ati fi stiut daca nu era acest topic si nu scormoneati prin agreements si plm. Altfel spus, ideea este urmatoarea si este logica si de bun simt: niciodata cand cumperi de la un magazin, nu te apuci sa citesti toate declaratiile, contractele pizdii si sa faci research. Pt ca cumperi pe baza de cutuma, prin prisma brand-ului si experientelor anterioare avut in realatia cu acel magazin. Este la fel ca aia cu: de zece ori diferent, daca gasesti in alta parte mai ieftin. Iar cu litere extrem de mici sau in contract spune ca doar la anumite cacaturi e valabila treaba asta. Este la fel ca aia cu: cumperi in perioada x-y si ti se returneaza intreg TVA-ul iar prin conditii, cand m-am apucat sa sap, pt ca am avut un feeling, am gasit ca se aplica doar in anumite cazuri, la anumite categorii de cacaturi, pe care oricum nu le cumpara nimeni.
UE are un proiect de lege, de ceva ani, pt a pedepsi reclamele mincinoase, asa cum le-au numit ei si toate acestea se incadreaza in categoria mentioanata.
Nu are rost sa ma dezbatem subiectul, fiecare intelege ce vrea, din punctul meu de vedere, dovada suprema este ca pl voastra ca si a mea si a tuturor celorlalti, nu aveau habar de treaba asta.

Never explain. Friends do not need. Enemies will not believe you anyway  / The definition of insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results / Adevarul invinge intotdeauna. In 3 cazuri din 7

Offline ujellym8

• WOT
  • **
  • Got blunt?
« Reply #39 on: 2014 December, 17, 15:48:05 »
un produs care este vandut de un alt magazin prin intermediul emag...altfel spus un produs cumparat de pe site-ul emag, nu beneficiaza de serviciile premium emag

Site-ul emag, nu emag magazinul.

ideea este urmatoarea si este logica si de bun simt : niciodata cand cumperi de la un magazin, nu te apuci sa citesti toate declaratiile, contractele pizdii si sa faci research.

La fel cum e de bun simt sa nu faci reclama proasta unui magazin strigand teapa, cand tu nu stii conditiile de vanzare/cumparare practicate de magazinul respectiv.

Eu ma retrag din discutia asta, ca se pare ca toata lumea are dreptate aici

Offline ktistai

• R.E.S.T. FTW
  • Administrator
    • 2cu2Ro
« Reply #40 on: 2014 December, 17, 15:57:58 »
Frate, hai sa iti spun ceva:
livrarea de la talksmart costa 19 lei.
livrarea de la emag e gratuita

Eu am comandat de la emag (nu o baga pe aia cu magazinul, respectiv site-ul emag, ca nu cumpara nici plm de la magazinul fizic emag, unde e showroom si au 1% din produse, este mai mutl punct de livrare) un produs, care este vandut prin site-ul emag de catre TalkSmart, cu care tu spui ca nu au nici o legatura, DECAT CA VAND produsele lor...
Anyway, cat am platit livrarea?
19 lei nu? Pt ca era cumparat de la TalkSmart defapt, nu?

Nu prietene, am platit pula, livrarea este gratuita.
So? In continuare emag nu au nici o legatura, nu?

NU este teapa ca ai cumparat de la emag, dar defapt nu ai cumparat de la emag, nu?
Ok, logic.

Offline georgyc

• Dinozaur
  • **
« Reply #41 on: 2014 December, 17, 16:50:25 »
Eu n-am stiut chestia asta, nu pentru ca nu mi-a deschis nimeni ochii pana s-o faci tu, ci pentru ca n-am cumparat niciodata de pe emag. E a doua oara cand intru pe acest site. Daca cumparam vreodata, sigur vedeam marele buton numit: "NOU/INFO" si citeam acolo ca nu emag imi vinde.

Mie mi-a luat 2 minute sa citesc toate cele care le-am discutat aici, asta avand in vedere ca cineva care vrea sa cumpere ceva, poate ar fi gasit mai repede, mai ales ca sunt persoane care cumpara on a daily/weekly/monthly basis de acolo. Daca n-ar fi gasit si n-ar fi citit atunci e cam problema lui, nu stiu cum sa-ti spun mai clar. Casti ochii intotdeauna pentru ca informatia se plateste.

Una e sa fie ceva clar pitit ca in exemplele tale de mai sus, alta e sa nu vezi ca scrie ca nu emag iti vinde si ca sunt alte conditii. Nu scrie mai mic, nu scrie ca in anumite conditii se aplica X si Y, ci ca in cazul acestui produs, citeste aici care-i treaba. Nu vrei sa citesti? E problema ta. Vrei sa-ti vanda emag si cu conditiile emag? Iei un echipament care e vandut de ei, simplu.

Si daca tot esti suparat pe ei din cauza asta, sunt curios cum faci in cazul bancilor cu care ma lupt eu intotdeauna. Aia nu mint? Nu omit informatii? Nu incearca sa jecmaneasca mai pe fata decat face emag aici? De zici ca vorbesc numai cu trogloditi, de-i intreb de 3 ori si tot imi zici ca nu exista nici un comision, si nu recunosc ca exista pana cand nu le zic eu ca este de fapt unul. Si apoi iarasi ii intreb de 3 ori cat e, si-mi zic ca-i la fel ca pana acum, de parca e secret de stat si n-ar trebui sa-mi spuna toata informatiile inainte sa semnez. Plus multe altele (nu e aici locul sa vorbim de asta, ca-i subiect lung). Aia sunt niste tampiti, idioti si nesimtiti, nu emagul care scrie clar si frumos la fiecare produs care sunt conditiile si cine-ti vinde. Parerea mea.

Offline ktistai

• R.E.S.T. FTW
  • Administrator
    • 2cu2Ro
« Reply #42 on: 2014 December, 17, 17:45:29 »
Ahahaha, no comments.

P.S. Este ca nu vezi paralela?

Offline Stefan

• Administrator
« Reply #43 on: 2014 December, 17, 18:44:37 »
@marius: asa functioneaza businnessul? adica nu inteleg, tu si cu vlad cautati moralitate, etica sau mai stiu eu ce pula mea valori care lipsesc cu desavarsire in domeniile astea. lipsesc la indivizi daramite la companii. si amazon daca este super brand si super servicii si nu ai nimic de obiectat, te poti lua de ei ca e produsul prea scump, sau ca e site-ul prea complicat, sau pula mea. orice poti gasi despre oricine oricand. ce plm vrei sa scrie emag cand dai click pe el? sa apara un popup cu "ATENTIE COAIE CA NU E AL NOSTRU CITESTE 43 de pagini de termini si conditii in caz ca ti se duce pe pula?"  si probabil si un logo imens TALKSMART sa le mai faca si reclama. wtf? e business si asa se practica de secole. marketingul vinde cacatul, advertisingul ii creste awarnesul si tot asa. e ca si cum te-ai luat de leo burnett ca sunt super de cacat ca au facut campanie pentru marlboro pentru ca tigarile sunt rele. plm.

daca nu stii sa iti gasesti marfa pe site-urile de specialitate si nici nu iti convine sa stai sa cauti sa te interesezi, uite varianta usoara: intrii pe singurul site pe care il cunosti, adica emag.ro si e posibil sa platesti mai mult sau sa ai servicii mai de rahat daca nu stii sa citesti sau sa fii atent. de cand plm trebuie emag sa iti ofere mura in gura toate informatiile despre toti comerciantii si despre toate conditiile dinainte? unde exista asta? te duci la magazin sa iti cumperi telefon. daca telefonul are un defect cunoscut ce ar trebui sa iti zica vanzatorul? e bun telefonul dar se strica butonul x destul de des. mai vinzi pe pula mea. sau sa iti zica, lasa 2000 ron aici si daca ai probleme cu el maine, in maxim 14 zile iti dam altul, pana atunci muie. de unde astea? pe bune.

e ca si cum dai vine pe google ca ti-a dat un rezultat care a oferit servicii de cacat. :)

Offline ktistai

• R.E.S.T. FTW
  • Administrator
    • 2cu2Ro
« Reply #44 on: 2014 December, 17, 20:30:34 »
fidelizare.
respect pt client.