Author Topic: Teapa scoala de programare online  (Read 3470 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline museumnacht

• Newbie
  • R.E.S.T.
Teapa scoala de programare online
« on: 2016 April, 11, 08:59:10 »
Am 31 de ani, lucrez in domeniul IT (J2EE - Java pentru cei ce nu stiu) pe o pozitie de raspundere, la o multinationala, am muncit in medie cate 12 ore pe zi de la varsta de 15 ani, in liceu am fost olimpic pe tara la matematica, iar in facultate (probabil cea mai buna facultate de IT din tara) am fost printre primii.

Nu mica mi-a fost indignarea sa aflu ca exista scoli online care cer o mie euro pentru un curs de programare care chipurile ar ajuta pe naivii fara facultate in domeniu sa isi gaseasca o slujba in IT.
Nu doar ca "ajuta" dar ei aproape ca ii garanteaza asta imbecilului suficient de prost incat sa creada asemena grozavie. Fara facultate in domeniu si fara rezultate in plus fata de facultate, cu un curs de un an ei sustin ca cineva isi poate gasi un job.
E plin internetul de oameni care se plang ca au dat banii si au primit cursuri (= fisiere pdf si videoclipuri) inutile pana si pentru un incepator.

Teparii acestia (voi explica si de ce eu ii consider niste tepari ordinari) au facut bani de la romani inca din 2010. Iar romani naivi care nu au cunostinte in domeniu, insa viseaza  viata mai buna - au platit bani si au ramas cu buza umflata.

Hai sa va explic ce nu stie romanul de rand despre domeniul IT, si diversi tepari incearca sa profite de aceasta:
- munca in IT este grea, salariile uriase de 1-2-3 mii euro despre care tot auziti sunt foarte mici comparativ cu cata munca depui.
- e o meserie care te imbolanveste, iti strici ochii si mintea de la atata munca. Cei care visati salarii mari in IT, puneti-va intrebarea: cate saptamani la rand poti fi la lucru 12- 16 ore pe zi, inclusiv weekend, fara sa cedezi?
- ca eu sa ajung pe o pozitie de raspundere, timp de cateva luni pe nu vedeam soarele - ca eram la lucru la 7 dmineata si plecam spre casa la 8-9 seara, inclusiv weekend. Tu vrei sa faci la fel ?
- concurenta este din ce in ce mai mare. Azi daca nu ai terminat una din cele mai bune 5 facultati din tara, o sa ai de tras pana iti gasesti primul job. Nu mai e ca acum 5 - 10 ani.
- corporatia pentru care lucrez nu angajeaza programatori fara diploma de facultate in domeniu. E o regula interna, nu are voie sa faca asta in nici o tara, nu numai in Romania.
- in afara de postul de incepator, ca sa promovezi iti trebuie matematica. Daca tu nu stii sa calculezi o integrala macar, cum o sa calculezi costul unei implementari in functie de distributia de probabilitate a datelor de intrare ?
- tehnologiile se schimba constant. Nu inteleg ca apare ceva nou si dispare ce e acum, din contra: la ce limbaje sunt acum pe piata se mai adauga cate un modul/capitol la cateva luni. Trebuie sa inveti constant in timpul liber.
- programarea e numai in limba engleza. Cine nu stie engleza decent nici macar nu e chemat la vre-un interviu tehnic. Clientul iti da cerinte in englea, tu ii raspunzi in engleza, scrii cod in engleza si scrii documentatia pentru acel cod tot in limba engleza

Intrebari pentru cei ce cred ca un curs online merita 1000 euro si le va aduce un job:
- Toate conferintele, din toate domeniile, sunt filmate si puse pe youtube. Le poti vedea acolo gratis si legal. Cum naiba sa platesti pentru niste pdf-uri si filmulete ?
- Toti oamenii de stiinta care muncesc luni sau ani sa scrie o carte - isi vand cartile cu 10$ - 50$. De ce vrei tu sa dai 1000 euro pentru niste texte scrise de anonimi
- Toata documentatia Java, facuta de chiar cei ce au scris limbajul asta e gratis pe site-ul Oracle.
- Pe langa documentatie, tot cei ce au scris limbajul java au facut si tutoriale si exemple despre arpoape orice capitol de programare  in care poti folosi Java. Si astea sunt tot gratis, tot pe site-ul Oracle.
- Credeti ca cei care au scris limbajul Java, si ofera enorm de multe materiale toate gratis - sunt cumva ei niste fraieri prosti iar anonimii angajati de universitatea voastra online merita aia 1000 euro pe ce au scris ei ?
- La orice facultate, pe site-ul facultatii poti sa vezi care sunt profesorii pentru fiecare curs si ce rezultate au in domeniul stiintific in care predau. Ai vazut tu la aceasta scoala online numele profesorilor de curs si realizarile lor stiintifice ?
- Un brutar munceste cate 8 ore pe zi ca sa produca paine si tu ii cumperi franzela cu 1 ron. Ti se pare normal ca lui sa ii dai un ron pe franzela, dar unui anonim de pe net care iti promite multe tu vrei sa ii dai 1000 euro !? Fiindca el a scris acum 7 ani niste pagini (prea putine ca sa faca o carte din ele) !?

De ce cred eu ca aceasta "scoala" online este o teapa ordinara:
- daca renunti la curs dupa prima lectie - tot trebuie sa le dai absolut toti banii. Ce firma normala ar pune o astfel de clauza in contract ?
- la un magazin cand cumperi un produs ai dreptul legal(in tarile civilizate) sa mergi a doua zi si sa duci produsul la loc si ei iti dau banii pe el. Astia nu doar ca nu iti mai dau banii loc, dar vor sa ii platesti in continuare ratele
- multi oameni se plang ca au primit scrisori in care ii amenintau cu procese daca nu platesc restul de bani. Ce scoala privata sau de stat isi ameninta elevii cu procese ? Sa nu le dea diploma de absolvire daca nu isi achita toata suma - asta inteleg dar sa ii ameninte cu procese suna a teapa.
- sustin ca salariul pentru un junior incepe de la 700 euro. Un junior inseamna un om cu note mari in liceu si premii la olimpiade, care apoi a facut 2-3 ani de facultate tehnica serioasa, in domeniul IT, si a invatat si in timpul liber. Pentru un astfel de junior poate ca exista salariu de 700 euro.
Pentru unul fara facultate tehnica, cred ca ar fi un mare noroc sa gaseasca un job cu salariu minim. Dar ma indoiesc serios ca vre-o firma ar angaja pana si pe salariul minim unul pentru care apoi trebuie sa iroseasca timp sa il invete lucrurile de baza.

Poate genul de clienti cautat de ei este: oameni saraci, imbatraniti, care viseaza ca pot sa o ia de la zero si sa faca alta facultate - fiindca isi dau seama ca nu au facut facultatea potrivita. Tocmai ei ajung sa dea o suma uriasa pentru niste fisiere pdf, si apoi sa planga cat de prosti au fost.
Iar noi, cei ce lucram in IT - trebuie sa nu stam nepasatori cand oameni naivi, care nu au habar ce inseamna IT, sunt manipulati si se profita de necunoasterea lor pentru a ii face de bani.

In concluzie:
- viata e grea, nu te lasa prada unor promisiuni pentru care tu trebuie sa platesti bani iar ei nu au nici o raspundere legala daca tu nu iti gasesti apoi job. Nu exista bani facuti usor.
- din cate am inteles contractul nu ii obliga pe ei nici macar sa iti dea tie toate cursurile/pdf-urile/videoclipurile promise.
- un leu se castiga prin munca. Daca tu alegi sa dai bani pentru pdf-uri (care ar putea fi de exemplu adunate de pe net de un elev de liceu intr-un weekend - stim doar ca ei nu au nici o raspundere legala sa nu fie asa) inseamna ca ii batjocoresti pe cei care muncesc.
- Orice proces in Romania costa, in medie, probabil 10 mii euro si 6 ani de asteptare. Daca le dai 1000 euro, nu merita sa ii dai in judecata apoi, caci vei plati multe alte mii de euro la avocati, in cei 6 ani. Iar acele multe alte mii euro nu ti le da nimeni inapoi.
- Daca inca mai crezi in aceasta "scoala": cumpara de la librarie manualele de informatica de clasa 9 - 12, citeste-le si vezi cat intelegi din ele. Daca nu le intelegi perfect plateste un elev de liceu, bun la carte, sa iti explice. Abia apoi te poti gandi daca merita sa incerci o cariera in IT.
- Cu 2ore meditatii zilnic, timp de un an, poti ajunge la nivelul unui elev de clasa a 12-a. Dar te costa cam 3 mii euro (50 ron meditatia). Sa crezi ca in un an inveti si ce nu stiai in liceu si ce se preda in facutlate - e absurd.

P.S.: din motive legale tot ce am scris este doar un pamflet, nu are legatura cu realitatea, informatia mea o am de la posturi neverificate pe diverse forumuri. De asemena nu am postat nici numele acestei "scoli online" - veti gasi insa postarile de jale ale tepuitilor cu un singur search pe google.

Offline mariusel

• Ma-ta!
  • DT
Re: Teapa scoala de programare online
« Reply #1 on: 2016 April, 12, 03:11:39 »
[/quote