Author Topic: Cinemateca  (Read 410648 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline ktistai

• R.E.S.T. FTW
  • Administrator
  • Stau pe un nor si cant la harpa.
    • 2cu2Ro
Re: Cinemateca
« Reply #2700 on: 2020 January, 10, 03:01:54 »
Gata, l-am vazut.
I-am dat nota 1/10 desi cred ca am fost putin cam drastic, poate ar fi meritat un 2. A fost insa parca prea lung pt 2.
Nope, 1 este ok.
Si acest minunat 1 l-a obtinut pentru ultimele vreo 10 minute din film, din care vreo 3 au fost misto.

Never explain. Friends do not need. Enemies will not believe you anyway  / The definition of insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results / Adevarul invinge intotdeauna. In 3 cazuri din 7

Offline MGP

• the one you hate to love
  • Travian
  • *
  • always censored
« Reply #2701 on: 2020 January, 10, 18:47:58 »
ba daca si Tarantino ajunge sa ia 1/10 eu imi bag plua in ea de cinematografie si incep sa ma uit la seriale turcesti.  :ansigt:
eu am descarcat in speranta ca voi avea timp sa le vad : The Irishman,The two Popes, Joker si Once upon a time in Hollywood.
Din ce spuneti voi mi se cam taie cheful ... s-ar putea sa fie un lucru bun, daca plec cu sperante mici poate ca senzatia de dezamagire nu va fi chiar asa de accentuata ... o sa le vad totusi pe toate.
revin dupa ce reusesc sa le vad.
I shall not fear. Fear is the mind killer. Fear is the little death that brings total obliteration. I will face my fear, I will allow it to pass over and through me. And when the fear has passed, I will turn the inner eye to see its path. There will be nothing ... only I will remain.

Online Stefan

• Administrator
« Reply #2702 on: 2020 January, 10, 21:23:22 »
ba daca si Tarantino ajunge sa ia 1/10 eu imi bag plua in ea de cinematografie si incep sa ma uit la seriale turcesti.  :ansigt:
eu am descarcat in speranta ca voi avea timp sa le vad : The Irishman,The two Popes, Joker si Once upon a time in Hollywood.
Din ce spuneti voi mi se cam taie cheful ... s-ar putea sa fie un lucru bun, daca plec cu sperante mici poate ca senzatia de dezamagire nu va fi chiar asa de accentuata ... o sa le vad totusi pe toate.
revin dupa ce reusesc sa le vad.

joker mi s-a parut cel mai bun film din ultimii 2 ani. din mai multe directii. poate si din cauza imi place mult de tot joaquin phoenix.
the two popes iarasi a fost foarte bun (l-am vazut acum o saptamana). poate si din cauza ca mi-a fost extrem de familiar (eu fiind catolic). felt like when i was a kid si trebuia sa ascult ce zic popii. :)

la restu, revin.

Offline bubu16051

• Nu muscati ca-s otravit !
  • Global Moderator
  • Life sucks ... and then you die !
« Reply #2703 on: 2020 January, 11, 22:34:35 »
Joker rulz .... mi-a placut la nebunie Joaquin... iar muzica este exact ceea ce trebuia: superba
Un mix de realiate si imaginar foarte bine pus la punct si destul de greu de distins

11/10
Viata e ca un fir de par din cur: scurta si plina de rahat
......
Nimeni nu moare virgin: viata i-o trage fiecaruia cel putin o data !
......
Life is a shareware and nobody knows which is the trial period

http://bubuleanu.weblog.ro

DT link: Parameciu

Online Stefan

• Administrator
« Reply #2704 on: 2020 January, 11, 23:11:34 »
well, am vazut si eu once upon a time in hollywood si mi s-a parut fantastic. solid 10.

ciudat este, ca sunt cumva de acord si cu mickee si cu ktistai. este genul de film care poate plictisi teribil sau poate parea banal, sau poate fi considerat o capodopera. sunt in a treia eu. cred ca e pe 3 dupa pulp fiction si seria kill bill.

@bubu: joker e primul film care trateaza si "the villain" cu atentia cuvenita (if you ask me). masterpiece.

Offline ktistai

• R.E.S.T. FTW
  • Administrator
    • 2cu2Ro
« Reply #2705 on: 2020 January, 13, 22:56:37 »
Mie Pulp mi s-a parut bun, nu genial, bun insa. Kill Bill, plm, mi-a placut o melodia la sfarsitul unuia.
Anyway, am dat jos joker, chiar sunt curios :)))
P.S. Apucati-va de sartre, parerea mea. Macar e pe bune. Dar sa nu fiu hater, o sa vad Joker si va zic parerea mea de care nu o sa pese nimanui in plm.
P.P.S. Nush daca conteaza, da mie film genial de la nenea asta, bah genial, mi-a rupt franele, mi s-a parut Hateful Eight si foarte bun, Reservoir.
M-am uitat acum pe un top insa, doar unul ce-i drept, si am vazut ca best movie or so este Inglourious Basterds. M-a pisat pe mine de ras. Mi-a placut asta "What makes Inglourious so riveting is that you have Tarantino playing to his strengths, but clearly taking his game to the next level" Ahaha, imi aduce aminte de costumele alea ale lui YSL cu unii imbracati in shipci de lazi de fructe: "What makes that suits so riveting is that you have YSL playing to his strengths, but clearly taking his game to the next level.

Never explain. Friends do not need. Enemies will not believe you anyway  / The definition of insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results / Adevarul invinge intotdeauna. In 3 cazuri din 7

Online Stefan

• Administrator
« Reply #2706 on: 2020 January, 14, 18:04:07 »
Mie Pulp mi s-a parut bun, nu genial, bun insa. Kill Bill, plm, mi-a placut o melodia la sfarsitul unuia.
P.S. Apucati-va de sartre, parerea mea. Macar e pe bune. Dar sa nu fiu hater, o sa vad Joker si va zic parerea mea de care nu o sa pese nimanui in plm.
P.P.S. Nush daca conteaza, da mie film genial de la nenea asta, bah genial, mi-a rupt franele, mi s-a parut Hateful Eight si foarte bun, Reservoir.
M-am uitat acum pe un top insa, doar unul ce-i drept, si am vazut ca best movie or so este Inglourious Basterds. M-a pisat pe mine de ras. Mi-a placut asta "What makes Inglourious so riveting is that you have Tarantino playing to his strengths, but clearly taking his game to the next level" Ahaha, imi aduce aminte de costumele alea ale lui YSL cu unii imbracati in shipci de lazi de fructe: "What makes that suits so riveting is that you have YSL playing to his strengths, but clearly taking his game to the next level.

aici e doar de gusturi pana la urma. sunt oameni care se bat cu pumnu in piept ca marvel e the shit.
hateful eight mi-a placut, si reservoir dogs, dar pana si django mi-a placut mai mult decat ele. oricum reservoir dogs e in alt registru, daca ma intrebi pe mine. mie nu mi-a placut nici kubric, dar nu pot spune ca e un slab, ci doar nu rezist la stilul lui cu cadre lungi in care nu se intampla nimic.

Offline ktistai

• R.E.S.T. FTW
  • Administrator
    • 2cu2Ro
« Reply #2707 on: 2020 January, 14, 19:07:30 »

aici e doar de gusturi pana la urma. sunt oameni care se bat cu pumnu in piept ca marvel e the shit.
hateful eight mi-a placut, si reservoir dogs, dar pana si django mi-a placut mai mult decat ele. oricum reservoir dogs e in alt registru, daca ma intrebi pe mine. mie nu mi-a placut nici kubric, dar nu pot spune ca e un slab, ci doar nu rezist la stilul lui cu cadre lungi in care nu se intampla nimic.
Django mi-a placut si mie, asa la nivel de 7 or so.
Marvel nu mi-a placut nimic, ma rog, nimic nu a trecut la mine de nota 4 sau 5, in materie de Marvel super abilities and blind heroes and shit. Am incercat vreo 3 si le-am trecut la categoria Tom si Jerry dar neamuzante.

Anyway, m-am gandit mult la filmul lui QT, asta ultimul cu nume lung.
De ce i-am dat nota asta:
filmul a fost facut perfect, nu ai ce sa ii reprosezi. Actori, unghiuri, scene, lumini, muzica, ritm si rima in sine, armonie totala. Si totusi? Nu a avut idee imho, nu a avut morala, nu a avut gust, nu a avut inceput si sfarsit si sens. A fost o demonstratie de forta, a nimic.
Asa cum un bucatar, pregateste cu miscari perfect sincronizate, desavarsite, intr-o cadenta ireprosabila, totul pe o scena imensa, cu instrumente profi, paine prajita cu unt.
Cand tragi linie, tot paine prajita este.
Nu mi-a ramas in cap nici un line, nici o scena, nimic nu m-a contrariat, nu mi-am tinut rasuflarea, nu am respirat usurat, nu...nimic.

Pentru mine este ca la o carte: daca atunci cand s-a terminat filmul, raman cu ochii pironiti in gol, rumeg, creieresc, incerc sa inteleg, sa absorb, sa ma bucur efectiv de ce mi-a ramas din acea carte sau acel film, din acel act artistic, e ok. Daca nu, plm e doar brand.

A fost paine prajita cu unt si cu sare. Am mancat, e ok, dar plm e loc de mai bine. Mai ales ca a pregatit-o un super bucatar.

Daca filmul era semnat de altcineva, no name gen, nu cred ca mai erau oamenii siderati.
Am vazut filme din categoria B sau filme romanesti (iar eu despre cinematografia romaneasca nu am o parere buna, in caz ca nu va dati seama) ba chiar si indiene cred, am vazut filme proaste, bah boss, cu adevarat proaste, din care cred ca am ramas cu mai mult. Macar pentru urmatoarele 15 minute.
Pe asta al lui QT cand l-am terminat am dat drumul la starcraft2 si mi-am dat seama ca nu am ramas cu nimic, mi-a parut rau de fiecare minutel pierdut.
Ma uitam acum la cele mai apreciate comentarii sau cele mai votate pe imdb si observ ca toti, dar absolut toti, interpreteaza filmul prin prisma lui QT, ceea ce e by default gresit. Daca iti place o pictura si stii sa o apreciezi, sau o melodie ori o mancare, nu trebuie sa citesti eticheta. Stii sau nu stii, plm.

Online Stefan

• Administrator
« Reply #2708 on: 2020 January, 14, 19:52:45 »
Ok. Hai sa iti explic si eu atunci ce si cum am inteles filmul:

Rick Dalton este un star actor care pe masura ce incepe sa i se taie din faima si accepta cat mai multe compromisuri, devine un actor mult mai bun, joaca mai bine, e mai dedicat meseriei. Faptul ca e balbait in viata de zi cu zi, dar niciodata in filme mie mi-a dat de inteles ca se simte mult mai confortabil cand joaca (si ii vine mult mai dificil sa fie o persoana normala), ceea ce pentru mine e destul de captivant sa observi ambele fete ale omului. Singura viata interesanta a lui este cea de actor, prin rolurile jucate. Viata lui in afara filmelor este realmente plictisitoare, este un nimeni, zero barat, nimeni nu este interesat de el.

Cliff Booth este un cascador banal, inexistent in lumea filmului. Viata lui personala insa este o poveste de film. Fost luptator in razboi, presupus ucigas, in pauzele de masa il bate si pe bruce lee. Dintr-o simpla cursa cu o autostopista ajunge intr-un cerc inchis al hippiotilor, intr-un fel de secta, samd. Mi se pare o paralela foarte misto intre cei doi. Cliff si Rick.

Sharon Tate este prezentata ca o banalitate pentru ca in the end filmul asta nu este despre uciderea ei de catre urmasii lui Mason. Mi se pare ca a fost prezentata la nivel de omagiu de "cum ar fi trebuit sa se desfasoare viata lui sharon tate". Dezinvolta, fericita, simpla, inocenta. The girl next door care era super de gasca.

Daca vrei sa privesti dintr-un alt unghi: la cat de fucked up erau aia 4 care au venit la casa lui polanski (cei reali ma refer), oare nu erau sanse destul de mari sa NU nimereasca vila respectiva? Daca s-ar fi dus la casa de langa, unde traiau 2 barbati cu un pitbull. Cum s-ar fi terminat seara?

Mi se pare ca da mai multe posibile realitati si sfarsituri alternative. Ceea ce me gusta.

p.s. rick are casa, masina, piscina, gadgeturi si mananca si bea the finest goods, dar este lame si boring. cliff traieste in rulota, mananca ce prinde, traieste in cel mai minim "confort" posibil, si totusi pare mai fericit ca rick.

Daca ma intrebi pe mine, filmul prezinta multe situatii din care iti potri trage concluzii cel putin discutabile, daca nu chiar interesante. :)

Offline ktistai

• R.E.S.T. FTW
  • Administrator
    • 2cu2Ro
« Reply #2709 on: 2020 January, 15, 10:14:24 »
p.s. rick are casa, masina, piscina, gadgeturi si mananca si bea the finest goods, dar este lame si boring. cliff traieste in rulota, mananca ce prinde, traieste in cel mai minim "confort" posibil, si totusi pare mai fericit ca rick.
Daca ma intrebi pe mine, filmul prezinta multe situatii din care iti potri trage concluzii cel putin discutabile, daca nu chiar interesante. :)
Total de acord, bro, toate acestea sunt ideile principale ale filmului, coloana. Sunt ok, sunt prezente in film exact asa cum le-ai descris(mai putin aia cu nimerirea casei dar e chestie de pura interpretare personala).

In alta ordine de idei: ma uit acum la un mini-series "Shadows over Balkan"(Senke nad Balkanom)
https://en.wikipedia.org/wiki/Shadows_over_Balkan
https://www.imdb.com/title/tt6108262/
Imi place mult.
LE: Ca sa intelegeti: nu as schimba acest mini series vazut, pe multiple "Once upon in H".

Online Stefan

• Administrator
« Reply #2710 on: 2020 January, 16, 10:20:27 »
Total de acord, bro, toate acestea sunt ideile principale ale filmului, coloana. Sunt ok, sunt prezente in film exact asa cum le-ai descris(mai putin aia cu nimerirea casei dar e chestie de pura interpretare personala).

In alta ordine de idei: ma uit acum la un mini-series "Shadows over Balkan"(Senke nad Balkanom)
https://en.wikipedia.org/wiki/Shadows_over_Balkan
https://www.imdb.com/title/tt6108262/
Imi place mult.
LE: Ca sa intelegeti: nu as schimba acest mini series vazut, pe multiple "Once upon in H".

pai aia e cu QT de multe ori. face filme din interpretari personale, dar are destule valente incat sa iti imaginezi si tu una, care sa aiba sens.

cand am timp o sa dau si eu jos ala.

Offline MGP

• the one you hate to love
  • Travian
  • *
  • always censored
« Reply #2711 on: 2020 January, 19, 10:52:38 »
am vazut The two popes si Once upon a time in Hollywood:

- The two Popes : 8/10 , nu am inteles totusi ce vrea sa fie filmul asta, o interpretare a realitatii sau o incercare de spalare a imaginii Vaticanului, nota am dat-o pentru actori
- Once upon a time ... in Hollywood : 7,5/10 , plictisitor in cea mai mare parte iar nota am ridicat-o mult pentru final care mi-a amintit de desenele animate cu Tom si Jery, am ras si m-am uitat de 3 ori cum ii da cu conserva in mufarina hipsteritei si cum scoate capul pe usa Francesca, in rest 2 ore jumate din care nu-mi amintesc mai mult de 2 dialoguri, probabil nota reala ar trebui sa fie 5.
I shall not fear. Fear is the mind killer. Fear is the little death that brings total obliteration. I will face my fear, I will allow it to pass over and through me. And when the fear has passed, I will turn the inner eye to see its path. There will be nothing ... only I will remain.

Offline ktistai

• R.E.S.T. FTW
  • Administrator
    • 2cu2Ro
« Reply #2712 on: 2020 January, 19, 13:45:50 »
Once upon a time ... in Hollywood : 7,5/10 , plictisitor in cea mai mare parte iar nota am ridicat-o mult pentru final care mi-a amintit de desenele animate cu Tom si Jery, am ras si m-am uitat de 3 ori cum ii da cu conserva in mufarina hipsteritei si cum scoate capul pe usa Francesca, in rest 2 ore jumate din care nu-mi amintesc mai mult de 2 dialoguri, probabil nota reala ar trebui sa fie 5.

I'm ok with that!
Si eu am derulat sa vad acelasi lucru si cred ca tot de vreo 3 ori :)))
Si da, sunt de acord cu totul. Cred ca a avut idei si subiect si actiune si totul, pentru vreo 15 minute.